Rusko v České republice využívá nemovitosti v rozporu s diplomatickými pravidly, například je pronajímá jako hostel. Ministerstvo zahraničí tedy předložilo vládě návrh, který by měl toto počínání ukončit. Navíc by pak resort mohl po Ruské federaci zpětně vymáhat nájemné ve výši desítek milionů korun a Česko očekává silnou reakci ze strany Ruska. Informoval o tom Deník N.
V České republice má Rusko k dispozici nemovitosti, které mělo původně využívat k diplomatickým účelům. Tento záměr se ale vytratil a momentálně, přestože neplatí žádný nájem ani další poplatky, je v rozporu se zákonem Ruská federace využívá k soukromým účelům a podnikání.
„Na straně Ruské federace tak dochází k bezdůvodnému obohacení z titulu bezplatného užívání pozemků v rozporu s původně vymezeným účelem,“ stojí v dokumentu ministerstva zahraničí, na jehož existenci jako první upozornil newsletter novináře Davida Klimeše. Právě na základě tohoto návrhu, který má projednat vláda, by mělo dojít ke změně.
Ministerstvo hodlá podle návrhu podniknout „nezbytné právní kroky k narovnání stávajících vztahů k jednotlivým pozemkům a v některých případech i k získání bezdůvodného obohacení vzniklého na straně Ruské federace“. Rozhodnutí, kterým se dokument resortu zabývá, sahá až do dob Sovětského svazu, kdy Rusko začalo české pozemky bezplatně využívat.
V případě jeho schválení bude tedy Česká republika moci po Rusku vymáhat nájemné zpětně za tři roky, konkrétně od té doby, kdy nesrovnalosti vyplynuly na povrch. Podle zjištění Deníku N by mělo jít zhruba o padesát milionů korun.
Podrobnosti ministerstvo zahraničí neuvádí. „Detaily nebudeme komentovat,“ uvedl Daniel Drake, mluvčí resortu. Toto vyrovnání by mělo narovnat vztahy i do budoucna a ruská ambasáda by měla začít platit daně a nájemné.
Diplomatické budovy v Česku Rusko například pronajímá jako hostel, byty nebo kanceláře. „Některé z nemovitostí jsou dokonce zjevně využívány ke komerčním účelům, a na straně Ruské federace tak dochází k bezdůvodnému obohacení z titulu bezplatného užívání pozemků v rozporu s původně vymezeným účelem,“ píše se v návrhu resortu Jana Lipavského.
Česko očekává ze strany Ruska odpověď.„Nad rámec tohoto materiálu je nezbytné upozornit na možnost, že kroky České republiky směřující k narovnání stávajících vztahů k pozemkům vyvolají reakci ruské strany směřující vůči tzv. Českém domu v Moskvě, který je ve vlastnictví České republiky, nicméně je umístěn na pozemku ve vlastnictví Ruské federace,“ upozorňuje se v dokumentu s tím, že „určitým ‚zajišťovacím‘ institutem za tímto účelem zůstává objekt tzv. ‚Ruské školy‘“.
Česko totiž nezpochybnilo její využití a budova tudíž není zahrnuta do zrušených usnesení. ČR by ji tak mohla použít k dalšímu vyjednávání v případě konfliktu v souvislosti s Českým domem v Moskvě.