Česko hledá prezidenta a v těžké chvíli bere zavděk promluvami státníků jiných zemí

(YT, koláž F24)

Pomyslné hledání Miloše Zemana už přineslo první výsledky v podobě příslibu jeho mluvčího, že „prezident v tomto pracovním týdnu pronese projev k národu“. Než se tak stane, pakliže se tak vůbec stane, nezbývá občanům České republiky, než aby vzali zavděk aktuálními promluvami prezidentů jiných evropských zemí. Ti kromě povzbuzení na duchu přislíbili i konkrétní hmotnou pomoc. 

V posledních dnech se k obyvatelům svých zemí obrátili s naléhavým poselstvím slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, francouzský prezident Emmanuel Macron, rakouský prezident Alexander van der Bellen či nejnověji v úterý odpoledne německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

V podstatě všichni přiznali, že čelíme vážné krizi, ujistili, že ji zvládneme, ale zdůraznili, že si to vyžádá disciplínu i ochotu pomoci. Posledně zmíněný aspekt někteří ze státníků vztáhli na vládu. „Žádný podnik by se kvůli omezením neměl obávat bankrotu,“ uklidňoval Macron. „Nájmy i účty za plyn či elektřinu by měly být pro střední a malé podniky vynechány, pakliže by jim hrozily finanční těžkosti,“ dodal francouzský prezident a přislíbil také pomoc s náklady za využití vozů taxislužeb, ale i hotelů pro péči o kohokoli, kdo ji v souvislosti se stávající krizí bude potřebovat.

Macron nebyl jediný takto konkrétní. V pátek už německý ministr financí spolu s ministrem průmyslu přislíbili jménem vlády bezprecedentní „neomezené“ půjčky na pomoc podnikům se zřetelem na to, aby koronavirem způsobená krize nebyla devastující. „Pro půjčky ze strany Státní rozvojové banky neexistuje žádná horní hranice,“ ujistil podnikatele spolkový ministr financí Olaf Scholz.

Promluvy svých předřečníků v úterý v podstatě shrnul německý prezident Frank-Walter Steinmeier svým apelem na rozum a výzvou k solidaritě. Podobně jako někteří z ostatních i on výslovně poděkoval nejen lékařům, krizovým štábům, ale také prodavačům, pečovatelům, šoférům a lidem činným v dalších profesích, díky nimž je o lidi v rámci možností postaráno.

Udržujme si odstup, abychom se zítra mohli opět obejmout, shrnul Steinmeier.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]