Česko jako unikátní laboratoř moderní víry a nevíry

(ČTK)

FOTO: ČTK

Česko bývá považováno za zemi ateistickou, nebo přinejmenším velmi málo zbožnou. Ve skutečnosti taková zkratka nevypovídá mnoho o tom, čemu Češi věří. Bližší zkoumání ukazuje, že naopak věří všemu možnému, ale neradi se kvůli tomu organizují. Především ne v církvích, ať už jsou zavedené, nebo nové.

Pro církve není Česko skutečně zemí zaslíbenou, to však neznamená, že by bylo duchovní pouští. Různé výzkumy se od sebe navzájem samozřejmě vždy o několik procent u jednotlivých odpovědí na otázky liší a existuje také vývoj v čase, ale celkový obraz máme. Tak třeba podle European Values Study (2017) věřilo v existenci Boha 39 procent Čechů, v posmrtný život 38 procent, v nebe 27 procent, v existenci pekla 20 procent, v převtělování 26 procent.

Z průzkumu zkoumajícího otázky víry, který provedla agentura STEM/MARK v roce 2021, 70 procent lidí u nás věří v účinnost akupunktury či akupresury a 58 procent si myslí, že někteří léčitelé mají schopnost uzdravovat. Existenci mimozemských civilizací připouští 57 procent lidí. Sedm procent Čechů oproti tomu nevěří v evoluční teorii a soudí, že svět není starší než 10 tisíc let.

Posledním námětem k úvahám jsou data získávaná jednou za deset let při sčítání lidu. Ta mají ohledně sledování „stavu víry“ snad jen tu výhodu, že umožňují porovnávat čísla týkající se všech obyvatel v dlouhém časovém období. Jsou to ale jen čísla, ke kterým se navíc dochází s pomocí měnících se metodologií.

Martin Vaňáč, odborný asistent na Ekumenickém institutu a vyučující na katedře praktické teologie ETF, v časopise Getsemany letos v únoru upozornil, že srovnání výsledků sčítání z různých let „komplikuje způsob formulované otázky a také různé možnosti výběru, například zavedení kategorie ‚věřící – nehlásící se k církvi‘ v roce 2011.

„Po následném zveřejnění detailních výsledků se domnívám, že jednoduchou interpretaci výsledků sčítání z roku 2021 jako odklonu od konkrétních církví možná částečně zkresluje skutečnost, že lidé možná s ohledem na způsob vyplňování volili jednodušší varianty ‚názvů‘,“ uvádí dále Martin Vaňáč a pokračuje:…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články