Česko je idylická země, kde táhneme za jeden provaz. Jen ještě zavřít Rittiga a chytit medvěda

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Když se člověku stane, že je – kupříkladu kvůli nemoci – obětí oficiálního zpravodajství z České republiky, tak má šanci prožít idylické časy. Posuďte sami:

V našich krajských a okresních městech spořádaně vznikají koalice, a to zejména pod vedením hnutí ANO a nejčastěji s ODS. Budou spolu spravovat naše města.

Na konferenci o vizích České republiky spolu vystoupili pan premiér a pan rektor Univerzity Karlovy a dali prostor i „mileniálům“, aby jménem nastupujících generací rovněž sdělili své vize budoucnosti naší vlasti.

Pan Tvrdík s paní ministryní Novákovou se zase včera věnovali strategickému partnerství s Čínou a paní Nováková působila ohledně spolupráce s touto zemí velmi kompetentně.

K pozitivním jevům naší současnosti pak také patří další soud s Rittigem (snad se ho už podaří zavřít).

Celé idyle ale dominuje jmenování ministra zahraničí Petříčka, protože – jak se vyjádřil pan prezident – „předseda ČSSD pan Hamáček odblokoval tu neprůchodnou situaci“ ohledně návrhu pana Pocheho. A za to mu patří dík. Hlavní informací ze jmenování pana Petříčka je pak to, že nový ministr potáhne v naší zahraniční politice „za jeden provaz“ s prezidentem i s premiérem.

Máme tu jeden škraloup na naší idylické současnosti. Je to medvěd na Valašsku. Žere nám tam kozy a ovce.

Příliš mnoho táhnutí za jeden provaz škodí

Při respektu ke všem dobrým stránkám našich veřejnoprávních médií je třeba říci, že někdy méně, ale někdy více přispívají k jakési neblahé unifikaci myšlení. Mají sklon vytvářet oficiální obraz reality, kde strany Národní fronty konstruktivně spolupracují, v zahraniční politice už budou všichni mluvit stejným hlasem, spolupráce s Čínou se pohodově rozvíjí. Takhle nevypadá každá relace, ale ta tendence k zamaskování velice vážných problémů tu je a je častá.

K maskování problémů má ale sklon i mnoho lidí v politice.

Občanská demokratická strana udělala ve své obnově velký pokrok, vrací se jí voličské úspěchy a zásluhy Petra Fialy jsou nepřehlédnutelné. Zásadní je, že Fiala vrací ODS suverenitu a prezentuje ji jako logickou alternativu k současnému vládnoucímu hnutí ANO.

Proč se ale ODS – s čestnou výjimkou připravované koalice v Brně – tak často tlačí do městských koalic s hnutím ANO?

Komunální politika je prý o chodnících a chodníky nemají ideologii, řekl by na to politik dnešní doby. To má ale vážné úskalí. Jak má být pro voliče věrohodná opozice vůči hnutí ANO, když s ním ODS v tak vysoké míře spolupracuje? Kdyby ale bylo hnutí ANO standardní demokratickou stranou pouze s odlišnou ideologií, tak by ani toto nebyl tak vážný problém. Problém je, že jde o legitimizaci vetřelce, který nechce demokratické poměry. Vůdce hnutí ANO otevřeně bojuje proti „tradičním politickým stranám a jejich systému“. Jinými slovy toto hnutí má zásadní problém s demokracií jako takovou. Jistě, že v menších městech se dá spolupráce demokratických stran s antisystémovým hnutím nějak vydržet. Ale čím je město větší a významnější, tím je to závažnější problém. Není tu žádné „hodné ANO“ na komunální úrovni. Každý činovník tohoto hnutí se přihlásil k Andreji Babišovi a identifikoval se s jeho nemorálními a antidemokratickými postupy. Kromě toho, že jde zcela otevřeně o seskupení kariéristů bez idejí a bez názoru na svět. I při správě města má člověk vykazovat soubor hodnot, kterými se řídí.

Lidem na městských úrovních stran přijde podstatné, aby se ve svém městě mocensky „chytili“ a nezůstali stranou. Důvody jsou pochopitelné, ale v naší zemi probíhá jakási závažnější diskuze, jejíž kontext by páni radní z demokratických stran měli zvážit. Je to diskuze o základních pravidlech. Třeba o tom, že není možné, aby premiér přestupoval zákony, měl konflikt zájmů a byl trestně stíhaný. Ještě horší je ale soustavné narušování základních pilířů demokracie.

Proti tomuto – pro mnohé přepjatému akcentu na pravidla hry a jakési zásady – stojí věčná touha pracujícího lidu vyhrnout si rukávy a pustit se všichni společně do práce. Paní primátorka Karlových Varů z hnutí ANO se raduje z koalice s ODS, protože tam už konečně spolu opraví a znovu zprovozní tamní krematorium. Gratulujeme.

To je přesně ten duch oficiálního výkladu reality, který tu mnozí potřebují, aby se jim dobře „chytalo“ a „táhlo za jeden provaz“. Paní ministryně Nováková se „věcně“ věnuje obchodu s Čínou, pan Petříček bude táhnout s Milošem Zemanem a s Andrejem Babišem za jeden provaz v zahraniční politice. A karlovarští radní z hnutí ANO a z ODS spolu opraví a znovu zprovozní krematorium, aby jejich duše mohly společně vylétnout komínem do nebe.

A všichni dohromady budeme dělat, že hlavním problémem je to, jestli už konečně zavřeme Rittiga. Tedy někoho, kdo už nemá žádnou moc a žádný podstatný vliv na současnou situaci. Zatímco otřesné chování prezidenta a premiéra na mezinárodní i domácí scéně je vlastně v pořádku a na trestní stíhání dotačního podvodu ve jménu konstruktivního chování je třeba zapomenout, abychom mohli společně spravovat naše obce.

Člověku je tu líto toho medvěda. Ten se totiž chová normálně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]