Česko je v moci zmateného a hysterického blázna. Ale opatření proti nákaze jsou nezbytná

Premiér Andrej Babiš (ANO). (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO). | FOTO: ČTK

I přes premiérovu hysterii je nutné nyní říci, že situace v České republice je vzhledem k masívnímu šíření nákazy opravdu velmi vážná.

Za pátek laboratoře prokázaly nákazu u rekordních 8618 lidí, což je historicky nejvíc za jediný den od začátku epidemie. Je to přes tři tisíce víc než dosavadní maximum ze čtvrtka. Denní rekord navíc padl v tomto týdnu již počtvrté za sebou. V českých nemocnicích nyní leží v souvislosti s nemocí covid-19 už 1893 pacientů, z toho 412 se nachází ve vážném stavu. Během pátku zemřelo v souvislosti s koronavirem 25 osob a celkový počet úmrtí se tak zvýšil na 905 obětí. V České republice se dosud nakazilo novým koronavirem 109.374 lidí a nyní máme v zemi přes 55.000 otevřených případů.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jsou to alarmující čísla. Víme sice, že vážný průběh nemoci se týká jen menšiny pacientů, ale i tak nelze nemoc podceňovat. Hrozivé je ovšem srovnání naší situace s ostatními zeměmi Evropy. Jsme prostě nejhorší. A mělo by se říci proč.

Zodpovědnost vlády je jasná.  Náš autokratický premiér vedl společnost špatně a za takovou eskalaci epidemie nese plnou zodpovědnost. Zároveň ale nejsme v situaci, kdy je možné rozporovat hygienická opatření včetně nošení roušek. Apely na zodpovědnost lidí jsou nyní na místě.

Celý český příběh s koronavirem nese otisk jakéhosi vyšinutí, kterým trpí psychika Andreje Babiše. Podívejme se na jednotlivé fáze této historie a ihned vidíme zmatečnou nekoncepčnost, kdy to s námi jde ode zdi ke zdi:

Leden až březen: Vláda byla opozicí upozorňována na nutnost připravit se na epidemii. Neudělala nic, ve státních hmotných rezervách neměla po předchozím šetření dostatek zdravotních pomůcek, ale nepřijala žádná opatření. Část pomůcek navíc nechala odvézt do Číny jako pomoc. Vláda se chovala neadekvátně situaci.

Březen až květen: Spadla klec, Česko se ze dne na den ocitlo v naprostém uzavření, zažili jsme zákaz vycházení, neústavní zákaz vycestování z republiky, nepromyšlené a z hlediska zákonů pochybné omezování svobod. Rychlé zavedení roušek (bez pomoci vlády) a omezení kontaktů nepochybně zastavilo šíření viru. Soubor opatření byl ale příliš restriktivní a předimenzovaný, načež došlo k děsivému poškození hospodářství země a tisíce lidí prudce zchudly. Vláda se chovala neadekvátně situaci a není schopná také pomáhat těm, jimž způsobila výpadek z příjmů. Premiér Babiš se ale hrubě posmíval těžce zasaženým zemím, že nejsou schopny epidemii zvládnout, a radil jim, ať se to od nás učí.

Červen až srpen: Vláda slavila své velké vítězství. Podle premiéra Babiše jsme porazili koronavir, protože jsme nejlepší. Marketingoví poradci doporučují Babišovi všechno otevřít, všechna opatření zrušit. Je to opět neadekvátní jednání vlády. Vláda měla mírná opatření ponechat a připravovat se na očekávanou druhou vlnu. To ale opět propásla.

Září až říjen: V České republice eskalovala druhá vlna nákazy, nárůst nových případů je řádově početnější. Premiér Babiš je v naprosto bezradném zmatku. Nejprve zruší opatření svého ministra zdravotnictví, pak ho vyhodí a s novým zjistí, že stejně musí opatření zavést. Hrozí lidem uzavřením ekonomiky, což by mohlo způsobit již nevratné zchudnutí země.

Rudý imperátor Brežněv a jeho gubernátor Husák „normalizují“ československou mládež  (FB (výřez))

Co k tomu dodat? Když nás Babiš nutil na jaře nosit roušky i v lese, na poli a na návsi, bylo to absurdní a bylo třeba se proti tomu ozvat. Jarní uzavření celé ekonomiky bylo příliš drastické a celý průběh epidemie tak byl jenom odložen. V létě naopak antivirová opatření chyběla úplně. O to je horší situace nyní. Babiš se nikdy neumí chovat přiměřeně. Řídí nás nekompetentní blázen podle křišťálové koule, astrologie a podle průzkumů veřejného mínění. Jen jeho nekonečné peníze mu dokážou udržet tu fanatickou sektu voličů, které převzal od ČSSD a KSČM.

Nyní nám nezbývá než si nasadit roušky všude tam, kde mají smysl, dezinfikovat si důsledně ruce před každým vstupem do veřejné místnosti a omezovat naše kontakty. Bylo by nezodpovědné takové chování zpochybňovat, když má nyní smysl a je přiměřené situaci. Být ale v tak těžké situaci v moci tak nekompetentního a vyšinutého premiéra, to je skutečně deprimující.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]