Česko loni hospodařilo nejhůř v unii, tvrdí Eurostat. Na vině je Babišova vláda

Alena Schillerová a Andrej Babiš (oba ANO)  (ČTK)

Alena Schillerová a Andrej Babiš (oba ANO) | FOTO: ČTK

Podle dat Statistického úřadu Evropské unie se dluh České republiky v roce 2021 zvyšoval nejvyšší rychlostí ze všech sedmadvaceti unijních zemí. Přesto, že je za tento stav zodpovědná bývalá vláda Andreje Babiše, je to on osobně a jeho ministři, kdo nyní tepe současnou vládu Petra Fialy a přehazuje na ni odpovědnost za ekonomickou kondici státu, připomíná web Neovlivní.cz.

Ministerstvo financí na svém twitterovém účtu zveřejnilo data Eurostatu o zadlužení veřejných financí zemí Evropské unie mezi lety 2020 a 2021. Česká republika stojí v čele sedmi zemí unie, jejichž zadlužení se v průběhu loňského roku zvýšilo.

Podle Eurostatu se zadlužení veřejných financí České republiky v minulém roce zvýšilo o 4,2 procentního bodu hrubého domácího produktu. To je nejhorší výsledek mezi všemi zeměmi Evropské unie, které průměrně snižovaly své zadlužení o 1,9 procentního bodu. Za Českem pak stojí Malta se zhoršením 3,6 p.b. a Slovensko s 3,4 p.b.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská k tomu pak podotkla: „I Řecko, Kypr a Itálie loni snižovaly schodek. Zato Alena Schillerová vesele utrácela ze společné kasy.“ 

Andrej Babiš i přesto pravidelně kritizuje kroky současné vládnoucí koalice. Podle jeho slov je spravování státního rozpočtu pod vedením premiéra Petra Fialy (ODS) pouhá manipulace s čísly. Fakt, že za aktuální výsledky je ovšem ještě stále zodpovědná právě bývalá vláda, ve svých komentářích ignoruje nebo se případně odvolává na pandemii covidu-19, kterou museli bývalí ministři řešit.

()

Nejvyšší kontrolní úřad již sdělil, že bývalý premiér o svých schopnostech lže. „Téměř 90 % meziročního nárůstu celkových výdajů nesouviselo s výdaji vynaloženými v souvislosti s onemocněním covid-19,“ uvádí oficiální výroční zpráva NKÚ, která byla publikována na začátku dubna, píšou Neovlivní.cz.

„Hospodaření státního rozpočtu v roce 2021 skončilo schodkem dosahujícím téměř 420 miliard korun, což byl nejhorší výsledek hospodaření v historii ČR. Deficit se meziročně zvýšil o více než 52 miliard korun. A to i přesto, že ekonomické restrikce související s pandemií covidu-19 nedosahovaly takové míry jako v roce 2020. Celkové zadlužení ČR dosáhlo téměř 2,5 bilionu korun,“ komentuje NKÚ.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]