Kvůli obavám z dalšího šíření koronaviru musí všichni lidé s trvalým pobytem v Česku, kteří se od půlnoci na sobotu 7. března vrátí z Itálie, oznámit tuto skutečnost telefonicky, e-mailem či jiným neosobním kontaktem svému lékaři. Ten jim povinně nařídí dvoutýdenní karanténu. V mimořádném opatření o tom rozhodlo Ministerstvo zdravotnictví. Momentálně je v Itálii podle odhadů 16.500 Čechů. Počet nakažených novým typem koronaviru stoupl v Česku na 19, v pátek přibylo sedm případů. Poprvé jsou mezi nimi i děti včetně ročního kojence. Tři z nakažených jsou v domácím léčení.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na večerní tiskové konferenci uvedl, že většina pacientů pobývala v Itálii, jedna nakažená v americkém Bostonu a jedna se nakazila od příbuzných v Česku. U žádného infikovaného není průběh nemoci vážný. Osm lidí se léčí v pražské Nemocnici Na Bulovce, sedm v nemocnici v Ústí nad Labem a tři jsou doma. Poslední potvrzená pacientka je z Ústeckého kraje a také ona zůstává v domácím léčení. Byla na lyžařském zájezdu v Lombardii. Teprve se rozhodne, zda se přemístí do ústecké nemocnice.
„Jeden pacient je malé dítě, zhruba rok staré, které je kojeno. Proto jsme přistoupili k tomu, že zůstává v domácím léčení v domácí karanténě,“ přiblížil Vojtěch. Ministr očekává, že v dalších dnech bude nakažených dál přibývat. Ministerstvo počítá s tím, že pokud bude u lidí průběh onemocnění mírný, budou se léčit doma. V pondělí aktuální situaci znovu posoudí Bezpečnostní rada státu.
Ministerstvo nařídilo, aby všichni lidé s trvalým pobytem v Česku, kteří se budou od půlnoci na sobotu vracet z Itálie, zůstali na dva týdny v izolaci. Po návratu by měli informovat svého praktického lékaře, ten by je pak poslal do karantény a vystavil jim neschopenku. Mimořádné opatření je zatím na neurčito. Lidé v karanténě budou mít nárok na nemocenskou, za porušení karantény hrozí pokuta až tři miliony korun, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání zástupců vlády s hejtmany.
Povinná karanténa se nijak nedotkne lidí, kteří se vrátí z Itálie do soboty nebo se vrátili už dříve. Dosud byla v karanténě v Česku více než tisícovka lidí, nejvíc v Praze.
Podle náměstka Ministerstva zdravotnictví Romana Prymuly by lidé bez příznaků onemocnění mohli při izolaci pracovat z domova. Na tom by se ale měli domluvit se svým zaměstnavatelem před tím, než zavolají svému lékaři. Praktik by jim totiž jinak vystavil kvůli karanténě elektronickou neschopenku. Tu je pak obtížné stornovat, upozornil v pátek večer Prymula.
Premiér Babiš a Ministerstvo zahraničí vyzvali Čechy, aby nejezdili nikam do Itálie, nově nejen do oblastí dosud považovaných za rizikové. Podle náměstka Prymuly jsou v Evropě čtyři země, kde se nákaza šíří nekontrolovaně, a to Německo, Španělsko, Francie a především Itálie. Většina Čechů v Itálii je momentálně v tamních oblíbených lyžařských střediscích, zájem je podle cestovních kanceláří také o Řím či Florencii, kde dlouhodobě pobývají rovněž čeští studenti.
Nově budou lidé nakažení novým typem koronaviru izolováni doma. Do nemocnic půjdou jen vážné případy. Stát podniká i další kroky, například rozšíří dezinfekční opatření kvůli koronaviru na všechna vlaková nádraží a Česká pošta bude distribuovat informační letáky o nákaze do všech 4,7 milionu domácností. Stát je připraven vytvořit programy pro kompenzaci ztrát podnikatelů zapříčiněných nařízeními, která kvůli koronaviru vyhlásil.
Vláda se domluvila s hejtmany na pravidelných videokonferencích. Do dvou týdnů by měl centralizovaný nákup ochranných pomůcek zajistit potřeby ve zdravotnictví, pak se dostane i na ústavy sociální péče a domovy seniorů, které ochranné roušky a respirátory také poptávají. Celní správa oznámila, že chce vyrobit ze zhruba 47 tisíc litrů zabaveného denaturovaného lihu dezinfekční prostředky, o výrobě jedná se soukromou firmou.
Státní zdravotní ústav (SZÚ) zveřejnil seznam osmi laboratoří, které mohou testovat podezřelé na nákazu koronavirem. Kromě Národní referenční laboratoře SZÚ pro chřipku a Zdravotního ústavu v Ostravě mohou vzorky zkoumat také laboratoře fakultních nemocnic v Hradci Králové, Praze-Motole a Brně, Nemocnice Na Bulovce a v Českých Budějovicích. Ze soukromých zařízení jsou na seznamu jen Laboratoře Agel v Ostravě.
Mezi už oznámenými případy nakažených novým typem koronaviru jsou rodiče z Prahy 6. Třídy jejich dětí ze ZŠ Emy Destinnové a Gymnázia Nad Alejí byly v pátek poslány domů, stejně jako celá mateřská škola Terronská. O víkendu bude městská část preventivně dezinfikovat všechny školy a školky, uzavřít je ale nehodlá. Radnice Prahy 6 apelovala na rodiče, aby příští týden neposílali děti do základních a mateřských škol.
Zatímco počty nakažených koronavirem v Česku každým dnem rostou, plošná epidemie klasické chřipky už odezněla. To by mělo podle odborníků usnadnit testování na nový typ koronaviru. Bude totiž možné prozkoumat všechny případy s podezřením na nákazu, což v době nachlazení a chřipek nelze.