Česko má k dispozici test, který by si každý mohl udělat sám. Návrat dětí do škol ale neurychlí

Testování nákazy covidem-19 – ilustrační foto (AdobeStock)

Testování nákazy covidem-19 – ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Státní ústav pro kontrolu léčiv má k dispozici test na odhalení koronaviru v těle, který by si mohl každý udělat sám, informoval server iRozhlas. Ředitelka ústavu Irena Storová uvedla, že SÚKL mu tento týden potvrdil notifikaci. Test funguje na systému odběru krve z prstu.

„Je to taková první vlaštovka. Funguje jako protilátkový test, takže se úplně nehodí pro časné stadium pozitivity,“ uvedla Storová. Protilátkové testy odhalují fakt, že nemoc člověk již prodělal a má v krvi protilátky, nebo momentálně prochází akutním průběhem.

U testů, které jsou používané, výrobci určují, zda jsou určeny pro zdravotnické profesionály či laické uživatele. Jedná-li se o test určený pro profesionální užití, jsou čeští výrobci povinni požádat Státní ústav pro kontrolu léčiv o notifikaci.

„Můžeme říct, že do této chvíle je v našem registru asi 50 testů od 14 českých výrobců,“ uvedla Storová.

()

Lékový ústav ale nemá přehled o zahraničních testech dovážených do České republiky. Naopak testy určené pro laické užití eviduje úřad všechny, včetně těch ze zahraničí.

O testech, které by si mohl člověk udělat sám, se v současnosti diskutuje hlavně kvůli plánovanému návratu dětí do škol. Tento test ale není vhodný pro použití ve školách, neboť neodhaluje nákazu v časném stádiu. Pravděpodobně se budou využívat antigenní testy s výtěrem z okraje nosu, které odhalí výsledek na místě. Někteří odborníci ale uvádí, že antigenní testy nejsou tolik přesné jako PCR testy. Návrh by měla projednat vláda.

Storová mimo jiné uvedla, že z desítek nadějných testů léků na covid-19 byl v posledním roce pro tyto účely registrován pouze remdesivir. „Opravdu jsme se potkali s desítkami nejrůznějších nadějných léčiv, ale když se začaly zkoumat více, tak se zjistilo, že to nefunguje,“ shrnula Storová vývoj léku. Remdesivir byl poprvé českému pacientovi podán v březnu, od té doby je remdesivirem léčeno asi 800 pacientů měsíčně. Velkou šanci měl i lék favipiravir, který ale dosud v Česku ani v EU nemá registraci.

Novou naději představují léčiva na bázi monoklonálních protilátek, která by měla pomáhat lidem s těžkým průběhem nemoci. SÚKL nyní připravuje odborné stanovisko k lékům od firmy Regeneron. Ministerstvo zdravotnictví by následně mohlo povolit jeho použití v Česku.

„Předpokládám, že každým dnem stanovisko vydáme a poskytneme ho ministerstvu,“ uzavírá Storová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner