Česko má nového prezidenta. Babiš se na pět minut vcítil do role Miloše Zemana

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se svým marketérem Markem Prchalem (ČTK/Hájek Ondřej)

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se svým marketérem Markem Prchalem | FOTO: ČTK/Hájek Ondřej

Byla to akce, kterou jindy média a širší veřejnost poměrně lehce přehlédnou. Tentokrát bylo něco, vlastně úplně všechno, jinak. K podnikatelům sdruženým v Hospodářské komoře ČR promluvili postupně předseda senátu Miloš Vystrčil, premiér Petr Fiala, další a další prominenti nové exekutivy. Pak se na pět minut postavil před podnikatelskou obec předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Původně to měl být projev klasického opozičního politika. Měl, ale nebyl. Naopak, podnikatelé měli tu čest se seznámit s budoucí hlavou státu. Je před volbami, zvykejte si.

O Andrejovi Babišovi víme už téměř všechno. Přesněji, až doteď si to někteří z nás tak trochu mysleli. On si však jede svou permanentní kampaň (bez ohledu na komunální, senátní nebo prezidentské volby) ve stylu moderního marketingu: vždy na hraně blížící se občanské války. Má na to dostatek času, protože do práce v poslanecké sněmovně téměř vůbec nechodí a místo údajného žvanění za pultíkem jezdí žvanit a poslouchat své budoucí voličky a voliče po celé republice.

()

Každý z nich si do něj může naprojektovat kousek sebe sama a balík svých očekávaní, teflonový oligarcha absorbuje úplně všechno. Není nic, co by vám a nám pan expremiér nemohl slíbit. Má totiž stoprocentní jistotu, že jako současný opoziční politik a případně budoucí prezident z toho nemusí a ani nemůže splnit vůbec nic. A protože tenhle muž nemá žádné limity, finanční ani osobnostní (chcete-li mravní), je tu pro nás pro všechny.

Zapomeňte na to, co bylo, dějiny a statusy na sociálních sítích se dají přepisovat každý den, tak proč by se pár podnikatelů a živnostníků nemohlo něčemu novému přiučit. Neprotahujme to, dostali parádní lekci o tom, jak se v kolektivním podvědomí vyrábí hlava státu.

Poctivý podnikatel si zaslouží obdiv, úctu a prestiž, deklaroval místní velmistr nepřátelských akvizicí firem, státního zaklekávání a metodické šikany živnostníků a drobných podnikatelů. Ten covid, ty dva roky pekla, jsme společně zvládli, udrželi živnosti a zachránili průmysl, který chtěli ČSSD a odboráři zavřít, lísal se k šokovanému publiku muž.

Ten samý tehdejší premiér, jenž v časech pandemie svým chaotickým a nepředvídatelným mikromanagementem definitivně pohřbil svůj image manažera, který řídil a doslova zřídil stát jako firmu. Vláda má v programovém prohlášení skvělé věci pro podnikatele, chválil nic netušícího Petra Fialu a spol. a vyzval kabinet k realizaci těch „skvělých věcí“.

Naše podnikatelská obec jednoduše dostala vše, co si mohla přát. Novopečený a rychlokvašený státník, který svlékl na pár minut svetřík pracovitého a starostlivého strejdy (moderní varianta tatíčka Masaryka) z českých ulic, nasadil úplně novou karnevalovou masku. I když to nemusí fungovat zejména na malé a střední podnikatele stoprocentně, myslí na ně, podporuje je a kdoví, možná při finálním výběru mezi levicovým odborářským bossem a jednorozměrným generálem NATO se mu ta empatická etuda z hospodářské komory vyplatí.

(Týdeník FORUM)

Babiš si už zvykl na to, že je kandidátem na prezidenta, a aktuální sebestylizace jenom potvrzuje, že se novou hlavou státu už i cítí. Samozřejmě že ten poctivý podnikatel zasluhující úctu je on sám. Samozřejmě že musíme co nejrychleji zapomenout na jeho temnou minulost, aby on sám získal novou a světlou budoucnost.

Po parlamentních volbách je zase připraven a odhodlán svůj vlastní příběh završit na Pražském hradě. Je moc dobře, že tohle prezidentské intermezzo předvedl přímo před očima Petra Fialy, Mariana Jurečky a Miloše Vystrčila. Jestli dosud váhali, mají nejvyšší čas váhat přestat a začít konat. Pokud pět minut stylizace do role hlavy státu pro ně byla dlouhá doba, pět let v roli skutečného prezidenta bude pro celé Česko hotové martyrium.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]