Česko neuspělo s žádostí o pokutu za dotaci pro Fatru z koncernu Agrofert

Sídlo Agrofertu (ČTK)

Sídlo Agrofertu | FOTO: ČTK

Evropská komise (EK) odmítla sankcionovat Česko kvůli žádosti o proplacení dotace firmě Fatra z koncernu Agrofert. K udělení pokuty přitom Brusel vyzvalo ministerstvo průmyslu a obchodu s cílem získat rozhodnutí napadnutelné u Soudního dvora Evropské unie. EK místo toho v případě Fatry pouze pozastavila průběžné platby, což snahu českého státu o soudní přezkum komplikuje. O rozhodnutí komise dnes informoval server iRozhlas.cz. Brusel odmítá dotaci pro Fatru proplatit kvůli výsledkům auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), do jehož svěřenského fondu plastikářská firma patří.

EK zamítla žádost o proplacení 547 000 Kč pro Fatru z unijních peněz loni v létě. České úřady se pomocí žádosti snažily otestovat, zda Brusel peníze kvůli Babišovu střetu zájmu skutečně neproplatí, a získat rozhodnutí o zamítnutí platby napadnutelné u soudu.

Počátkem loňského listopadu ministerstvo průmyslu a obchodu řízené tehdy ještě Karlem Havlíčkem (ANO) zaslalo do Bruselu dopis, ve kterém vyzvalo EK k takzvané finanční opravě, tedy fakticky uložení pokuty. Komise však žádosti nevyhověla a koncem letošního ledna oznámila, že v případě Fatry pouze pozastavila průběžné platby, zjistil iRozhlas.cz.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Podle serveru se tak Česku zkomplikovala snaha zažalovat EK kvůli neproplacení dotace. České úřady by sice mohly zažalovat i pozastavení platby, komise by ale mohla zahájit řízení o vyloučení dotace z unijního financování. Peníze na tento projekt by tak Česku úplně odebrala a mohla by zároveň požadovat přerušení soudního sporu do doby, než se vše definitivně vyřeší, uvádí web České rozhlasu s odvoláním na dříve zveřejněnou analýzu vypracovanou náměstkem ministerstva zahraničí Martinem Smolkem.

EK zamítla žádost o proplacení dotace pro plastikářskou firmu Fatra ze svěřenského fondu bývalého premiéra Babiše kvůli tomu, že podle unijního auditu je Babiš ve střetu zájmů, protože ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů EU v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 1. září 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Babiš i koncern Agrofert, pod který Fatra spadá, střet zájmu odmítají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články