Česko obchází strach. Hodí se to Zemanovi i Putinovi

Eric Drooker

Pořádná mediální masáž, „šokující“ Okamurova videa, manipulativní polopravdy, lži a hoaxy na stránkách „konvičkovského“ typu a výroky některých politiků a prezidenta udělaly za pár měsíců své: drtivá většina Čechů žije ve strachu, někteří dokonce v hrůze z imigrantů či uprchlíků. Fakta, že tady téměř nikdo není a prakticky nikdo k nám ani nechce a že když v rámci kvót pár tisíc lidí přijmeme, ani to nepoznáme, neberou v potaz, protože z úst politiků a ze stran médií se sem další miliony valí denně. A tak vznikají absurdní udání na fotbalisty či kominíky a ateističtí Češi napadají ateistické Češky v šátku.

Nemá smysl propírat tady sluníčkáře, ti už dostali v posledních týdnech za uši ze všech stran, snad by ale stálo za připomenutí, že je tady skupina, která nepatří ani k vyděšeným, ani k vítajícím a všeobjímajícím, ale zkrátka stojí nohama pevně na zemi. Neodsuzuje a priori každého, koho nezná, nebojí se něčeho, co nenastalo, ale uvědomuje si zároveň, že legrace už skončila. Není jí to ale nic platné. Rozumná diskuze už v Česku téměř není možná. Vlastně není možná žádná diskuze. Okamura na videu neřekne nic (doslova NIC!) a tomuto bezobsažnému vyjádření, řečenému s dost velkým důrazem, tleskají statisíce. V tramvaji nás děsí muži s dlouhými vousy a z každého bezdomovce nebo vesničana v Praze je rázem Syřan či Afghánec.

Zaznívají hlasy, že za celou uprchlickou krizí stojí Rusko, že mnoho profesionálně vytvořených facebookových nebo webových stránek vybízejících migranty z odchodu ze země s vidinou ráje v Evropě je finančně podporováno z východu. Jistě, důkazy nemáme a může to být konspirační teorie. Ale je pravděpodobné, že destabilizovaná Evropa může vůdci malého vzrůstu činit velké radosti. Více destabilizace znamená více radosti a větší možnost zase se o kousek posunout ve své rozpínavosti. A bonus navíc? Pod palbou migrační krize celá Evropa zapomněla na Krym. Ten už se vůbec neřeší, stejně jako Ukrajina. V hrůze všichni hledí jen k hranicím Schengenu.

Strach je přirozená emoce a má nás chránit, ale iracionální strach ochromuje mysl a nedovolí nám uvažovat logicky a racionálně jednat. A přesně v té chvíli se stáváme loutkou, snadno manipulovatelnou, snadno ovladatelnou. Ideální moment pro ty, kteří jsou připraveni nás „zachránit“. Politicky se velmi hodí mít v klidném malém Česku vyděšenou většinu, která pak tomu, kdo nabídne zpátky vidinu ztracených jistot a snadnou pomoc, jež to „za nás vyřeší“, bude zobat z ruky. Na svobodě už nám nezáleží, demokracie je podružná, chceme jen být v bezpečí. Je to asi pochopitelné, ale zároveň dost nezodpovědné a riskantní. Protože jestli dopustíme, aby se nám náš ztracený svět pokoušel vrátil Zeman, Konvička nebo třeba Babiš, pak teprve budeme mít důvod se bát.

 

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner