Česko odmítlo výzvu EU, aby byla respektována práva sexuálních menšin

Prague Pride 2018. Ilustrační foto (ČTK)

Prague Pride 2018. Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Česká vláda se odmítla připojit k výzvě čtrnácti států EU, aby byla respektována práva sexuálních menšin. Dopis adresovaný Evropské komisi iniciovala tento týden Belgie a míří konkrétně proti novele maďarského zákona o právech dětí přijaté v polovině června. 

Novela má podle maďarské vlády chránit „zdravý tělesný a duševní vývoj dítěte“. Zakazuje ale mimo jiné osvětu ve školách o jiné sexuální orientaci a pohlavní identitě. Lidem do osmnácti let se podle zákona nesmí dostat do rukou žádný materiál „propagující homosexualitu“, což Brusel považuje za další zásah vlády Viktora Orbána proti svobodě slova. Belgie a další tucet evropských zemí označily maďarskou novelu za „flagrantní formu diskriminace“ na základě sexuální orientace, která je zakázaná evropskou normou a ve většině států i národní legislativou. „Maďarsko tu skutečně překročilo červenou linii,“ prohlásila  belgická ministryně zahraničí Sophie Wilmésová.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Belgie dopisem oslovila všech sedmadvacet států EU, aby se připojily. Česko to ale odmítlo, podobně jako zbytek střední Evropy a balkánské státy. Z jakého důvodu není známo. České zastoupení při EU v Bruselu tvrdí, že belgická iniciativa šla přes vládu v Praze, odpověď na dotaz, proč český podpis chybí, ale neznají ani úředníci na Úřadu vlády. Jeho zástupce ve středu uvedl, že neví, proč se Česko k Belgii a dalším zemím nepřidalo. Ministerstvo zahraničí ústy své mluvčí sdělilo, že reakce ministra Jakuba Kulhánka, zástupce ČSSD, která na evropské půdě pléduje pro práva menšin, bude známa „zřejmě dnes dopoledne“. Deník N se obrátil s dotazem po belgickém dopise na premiéra Andreje Babiše, také neúspěšně.

Na iniciativu Belgičanů a dalších signatářů rychle reagovala Evropská komise. Její šéfka Ursula von der Leyenová označila maďarský zákon za „ostudný“ a sdělila, že instruovala příslušné komisaře, aby se jím zabývali.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]