Česko pořizuje radary za trojnásobek ceny, než kolik za ně zaplatilo NATO

Pasivní sledovací komplet Věra - zařízení s mnoha cenovkami  (ERA)

Pasivní sledovací komplet Věra - zařízení s mnoha cenovkami | FOTO: ERA

Dvě zakázky po dvou kompletech pasivních sledovacích systémů nové generace Věra NG pardubické firmy Era se výrazně lišily cenou. 

Dvě zakázky po dvou kompletech pasivních sledovacích systémů nové generace Věra NG pardubické firmy Era spadající do zbrojařské skupiny Omnipol se výrazně lišily cenou. Zakázku pro NATO z roku 2014 získala Era v mezinárodním tendru, zatímco další kontrakt s ní uzavřela začátkem ledna bez soutěže česká armáda.

Radary pro základnu na severu Itálie stály 434 milionů korun, zatímco Ministerstvo obrany Lubomíra Metnara (ANO) se za ně chystá zaplatit bezmála trojnásobek, přesněji 1,245 miliardy korun bez DPH. Podrobnosti o dodávce pro NATO jsou na webových stránkách aliance.

 ERA

Princip fungování kompletu pasivních sledovacích systémů DPET (Deployable Passive ESM Tracker)

 

Ministerstvo obrany se pokouší rozdíl v cenách obou kontraktů vysvětlit poukazem na modernější zařízení, vyspělejší technologie i vyšší kvalitu. Výrazný rozdíl překvapuje i proto, že původně měla armáda za dvě zařízení Věra NG zaplatit 780 milionů. Loni v říjnu na to upozornila náměstkyně ekonomické sekce ministerstva Blanka Cupáková s tím, že částku odsouhlasila vláda a počítá s ní také Ministerstvo financí. „Nyní je v návrhu smlouvy kupní cena téměř dvojnásobná. Požaduji zdůvodnění této změny,“ upozornila Cupáková ve stanovisku, z něhož citoval server E15.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]