Česko pošle na Ukrajinu 90 tanků. „Děkuji, přátelé,“ vzkázal Kuleba Čechům

Tank sovětské výroby T 72 (Wikipedie)

Tank sovětské výroby T 72 | FOTO: Wikipedie

Spojené státy americké a Nizozemsko společně zaplatí renovaci 90 českých tanků T-72B pro ukrajinskou armádu. V pátek to oznámila tisková mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová. Prvních 26 strojů by Ukrajina měla dostat ještě před koncem letošního roku. 

Nizozemské ministerstvo obrany uvedlo, že na renovaci českých tanků vydá 45 milionů eur (asi 1,1 miliardy korun) a Ukrajině navíc poskytne těžkou vojenskou techniku.

Americká část výdajů spadá do nově oznámené vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 400 milionů USD (9,8 miliardy korun).

Stroje budou pocházet ze zásob českého obranného průmyslu, nikoliv ze zásob české armády. Hodnota kontraktu je přibližně 90 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). 

„Jsem vděčný České republice, Nizozemsku a USA za jejich společné rozhodnutí poskytnout Ukrajině 90 tanků T-72. Prvních 26 opravených a modernizovaných tanků dorazí během příštího měsíce. Děkuji vám, přátelé, za vaši neochvějnou solidaritu s Ukrajinou,“ napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Podle mluvčího českého ministerstva obrany Jiřího Táborského český úřad jednání zaštiťoval v roli koordinátora a zprostředkovatele. Česká republika se podle něj na transakci finančně nepodílí.

„Každopádně jde o obrovský úspěch mezinárodních jednání s cílem pomoci Ukrajině,“ dodal Táborský.

Která česká firma tanky na Ukrajinu dodá, úřady nezveřejnily. Podle informací ČTK bude do kontraktu zapojen holding Czechoslovak Group (CSG).

Česká republika a české zbrojní firmy se zapojovaly do dodávek Ukrajiny od počátku ruské agrese, tedy od konce letošního února. Česko ze svých zásob darovalo vojenské vybavení a zbraně za asi 4,5 miliardy korun.

Spojené státy Ukrajině od začátku ruské invaze poskytly ve vojenské, humanitární a finanční pomoci 18,2 miliardy USD (asi 447 miliard korun).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články