Česko potřebuje nové jaderné bloky, sníží energetickou závislost na Rusku 

Ilustrační foto  (Pixabay)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay

Musíme být ambicióznější, jeden nový jaderný blok v Dukovanech nestačí, shodli se účastníci nedávné konference Nové jaderné zdroje, která se konala v Praze. Vyrůst by proto měly ještě další blok v Dukovanech a dva bloky v jaderné elektrárně Temelín.  Na několika místech Česka by pak měly postaveny minireaktory, čili modulární bloky, první z nich chce mít ČEZ do deseti let v Temelíně. Je dobře, že tento záměr podporuje i vláda Petra Fialy.

Jaderné elektrárny se podílejí na celkové výrobě elektřiny v České republice více než třetinou, 36 procenty. Jsou na druhém místě hned za tepelnými elektrárnami, které vyrábějí 40 procent české elektrické energie.

()

Jenomže! Podle vládního prohlášení mají být uhelné elektrárny uzavřeny do konce roku 2033 a bude třeba je nějakým způsobem nahradit. Výstavba nových vodních elektráren ve větším rozsahu nepřichází v Česku vzhledem k přírodním podmínkám v úvahu. O plynových elektrárnách nemá vzhledem k současné situaci, kdy hledáme způsoby, jak se odpoutat od nespolehlivých ruských dodavatelů zemního plynu, cenu ani uvažovat. Obnovitelné zdroje se mohou na výrobě energií nyní podílet jen okrajově.

Čili zbývá nám jenom jádro, proto musíme co nejdříve postavit nové jaderné bloky. Jiné cesty k tomu, abychom měli v budoucnu dostatek elektřiny, není. Dost dobře proto nechápu odpor k jádru ze strany Německa či Rakouska, které se vinou své předcházející energetické politiky dostaly do problémů. Vidět je to zvláště u Německa s jeho chybnou sázkou na ruský plyn.

A je tu pak ještě jeden důležitý aspekt, který mluví pro výstavbu nových jaderných elektráren. Výkonný ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík představil na zmíněné konferenci podle webu Allforpower.cz závěry výzkumné zprávy Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, podle nichž by stavba čtyř reaktorů navýšila hrubý domácí produkt Česka až o 936 miliard korun po dobu výstavby a příjmy státního rozpočtu až o 384 miliard korun po dobu výstavby. Zároveň by zajistila zakázky pro český průmysl v hodnotě až 520 miliard korun.

Stavba nových jaderných elektráren tedy bude mít pro Českou republiku významný ekonomický přínos včetně vzniku velkého množství nových pracovních míst.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články