Česko přejde do 5. stupně PES od 27. 12. Babiš znovu nebyl na tiskové konferenci

Karel Havlíček a Jan Blatný (vlada.cz)

Karel Havlíček a Jan Blatný | FOTO: vlada.cz

Česká republika vzhledem k nárůstu počtu nakažených novým koronavirem přejde do pátého stupně epidemického systému PES. Zavřou restaurace i další služby. Oznámil to ministr zdravotnictví Jan Blatný. Premiér Andrej Babiš opět nebyl na tiskové konferenci, kde byla nová opatření oznámena.

Blatný požádal občany, aby strávili svátky i konec roku v rodinném kruhu. Uvedl, že restaurace budou moci mít otevřená výdejní okénka v době před zákazem vycházení, tedy do 21. hodiny. Nebudou jezdit ani lyžařské vleky. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček oznámil, že restaurace dostanou další kompenzace.

Podnikatelé budou moci za říjen, listopad a prosinec získat od státu plnou náhradu komerčního nájmu.

Podnikatelé mohou do 21. ledna podávat žádosti o dotaci na nájem za třetí čtvrtletí, kabinet minulé pondělí schválil tři miliardy korun na pokračování programu zahrnující poslední tři měsíce roku.

Podle Havlíčka bude nový program Evropské komisi předložen s drobnou úpravou týkající se spřízněných osob, které ho dosud nemohly využít. Podle prezidentky České komory fitness Jany Havrdové na program kvůli tomuto omezení nedosáhlo zhruba 20 procent zasažených podnikatelů.

MPO u druhé výzvy programu COVID nájemné, ve které poskytuje příspěvek za červenec, srpen a září, evidovalo k 21. prosinci zhruba 30 000 žádostí za 2,8 miliardy korun. Podnikatelé ke stejnému datu dokončili a podali asi 21 300 žádostí za dvě miliardy korun, resort jich zatím schválil přibližně 14 000 v objemu 1,4 miliardy korun.

Podnikatelé mohli o příspěvek 50 procent na nájemné žádat už za jarní vlnu pandemie. Tehdy byla dotace podmíněna slevou od majitele nemovitosti. U druhé výzvy programu není třeba.

V České republice nesmějí od 18. prosince znovu fungovat bazény, fitness centra, posilovny nebo sauny. Hotely nemohou ubytovat hosty pro rekreační účely. Stravovací zařízení jsou veřejnosti uzavřena, občerstvení mohou prodávat jen přes výdejní okna. Další zpřísnění nastane od 27. prosince, kdy se budou muset opět uzavřít všechny prodejny mimo ty, které prodávají základní potřeby; jako potraviny, lékárny, optiky nebo zverimexy. Fungovat nebudou smět ani služby jako kadeřnictví.

Vláda také prodloužila nouzový stav o 30 dnů do 22. ledna. Blatný v úterý uvedl, že prodloužení nouzového stavu o 30 dní je neradostné, ale kvůli vývoji epidemie koronaviru nezbytné. Bez účinných opatření bude podle ministra v Česku koncem roku 11 000 nakažených denně a 7 000 hospitalizovaných, z toho 1 000 na jednotkách intenzivní péče. Přijímaná opatření mají zabránit zahlcení zdravotnického systému, který je nyní v křehké stabilitě, uvedl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com