Česko za pár dní přejde na bavorský model, oznámil Babiš. Testy už nebudou stačit

Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci (ČTK/Šulová Kateřina)

Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci | FOTO: ČTK/Šulová Kateřina

Dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO) v České televizi ve středu po poledni oznámil, že v Česku dojde v noci z neděle na pondělí k výraznému zpřísnění protiepidemických opatření. Začne platit takzvaný bavorský model, což znamená, že ve službách či na hromadných akcích už nebudou stačit testy, přístup budou mít pouze lidé, kteří covid-19 v nedávné době prodělali nebo jsou proti nemoci naočkovaní. Změnu podle Babiše vláda schválí na své čtvrteční mimořádné schůzi.

„Nemám v tento sváteční den dobré zprávy, vypadá to, že dosud zavedená opatření nejsou dostatečná. Proto bude dnes večer porada části ministrů. A je jasné, že zítra v 11 hodin na schůzi vlády zavedeme takzvaný bavorský model,“ oznámil Babiš. Zároveň řekl, že zpřísnění vstoupí v platnost v noci z neděle na pondělí, tedy z 21. na 22. listopadu.

Týdeník FORUM (TF)

„A od tohoto času bude, co se týče služeb či hromadných akcí, uznáváno jen očkování a prodělání covidu,“ avizoval končící ministerský předseda. Definitivně tak podle něj odzvoní samotestům a třeba testy antigenní by měly být uznávány pouze ve zdravotnických zařízeních či v sociálních službách, kde je provádějí zdravotníci. „To je jediná výjimka pro zaměstnance a klienty,“ uvedl Babiš. K zavedení bavorského modelu podle něj není třeba vyhlásit nouzový stav.

Situace je podle něj kritická, zejména v Moravskoslezském kraji. „Tam skutečně končí na jednotkách intenzivní péče celé rodiny a jsou to samozřejmě nenaočkovaní. Chtěl bych všechny důrazně požádat, aby se očkovali,“ apeluje na Čechy premiér, podle nějž mají nevakcinovaní devětkrát vyšší pravděpodobnost, že u nich nemoc bude mít těžší průběh. „Je potřeba, aby všichni konečně uvěřili, že covid zabíjí a že očkování je jediné řešení,“ zdůraznil. Firmy vyzval, aby testovaly, s tím, že i tuto otázku bude kabinet ve čtvrtek řešit.

Podle Babiše je důležité, aby nemocnice co nejvíce urychlily očkování, připomněl, že jsou také nasazené dvě stovky vojáků v mobilních očkovacích týmech. „Samozřejmě také 22. a 29. listopadu proběhne (plošné) testování ve školách. Doufám, že lidé, kteří se dnes chystají demonstrovat (proti opatřením), konečně pochopí, že je to nezodpovědné. Bohužel stoupá i počet zemřelých,“ zmínil premiér. Zároveň ale neopomněl zaútočit na formující se vládu koalic SPOLU a PirSTAN, jejíž zástupce vyzval, aby „přestali dělat politiku a lhát“. AntiCovid tým vznikající vlády měl podle Babiše spoustu času nabídnout vlastní řešení situace, to ale prý neudělal a dosluhující kabinet na něj tak už nebude brát ohledy.

Pravděpodobný kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že se současným ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) by měl AntiCovid tým jednat ve čtvrtek v 7:30. „Pravděpodobně se dozvíme, co přesně odborníci ministerstva zdravotnictví doporučují, plánují, jaká jsou variantní řešení. My se k tomu vyjádříme a jsem si stoprocentně jistý, že dospějeme ke shodě, která bude ku prospěchu občanům České republiky,“ řekl v ČT.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Odborníci podle něj radí co nejrychleji podat seniorům posilující třetí dávku očkování, co nejdříve vypsat výběrové řízení na nákup kvalitních antigenních testů, které by se případně používaly pro testování ve školách, nebo zajistit dostatečné množství léků pro zamezení těžkému průběhu nemoci.

Válek je přesvědčen o tom, že pokud budou včas zavedeny preventivní kroky či bude vedena řádná očkovací kampaň, není nutné zavádět nouzový stav. „Nouzový stav je zoufalé řešení lidí, kteří nezvládli situaci,“ dodal.

Později ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na mimořádné tiskové konferenci řekl, že nákaza se nyní mnohem více šíří do rizikových skupin. „Mám plné zuby politizace covidu, rozhodnutí byla zdržena Anticovid týmem, odmítám, že bychom se jako vláda báli rozhodnout, už nebudeme čekat,“ rozohnil se Vojtěch. Podle něj nemocnice a jejich JIP nezaplňují očkovaní, ale naopak nevakcinovaní pacienti. Všechny vyzval, aby kontakty omezili na nezbytné minimum a vyhýbali se davům. Firmám doporučil, aby zrušily či odložily předvánoční setkání a večírky. Vyzval také k maximálnímu využívání práce z domova.

Celý systém by měl mít několik výjimek, kdy budou PCR testy stále přípustné – mají se jimi prokazovat například „rozočkovaní“ lidé, ti, kteří se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou nebo děti od 12 do 18 let.

Epidemická situace v Česku se v posledních týdnech velmi rychle zhoršuje. V úterý testy odhalily 22 479 nových případů covidu, což je vůbec nejvíc od vypuknutí pandemie. Dosavadní rekord ze začátku letošního ledna s hodnotou 17 778 nakažených za 24 hodin tak byl překonán o bezmála pět tisíc. Velmi rychle roste také počet hospitalizovaných a úmrtí – s covidem zatím v listopadu zemřelo přes 800 lidí, za celý říjen to přitom bylo 333 nemocných a za září dokonce méně než padesát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články