Česko přijde o více než miliardu za chyby v evropských dotacích. Pokutu odmítá, chce se bránit

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Sumu 1,15 miliardy korun má Česko vrátit kvůli chybám v evropských dotacích pro zemědělce. Sankce je výsledkem tři roky starého auditu, zjistil web iRozhlas.cz. Brusel původně dokonce navrhoval pokutu 7,5 miliardy. České úřady pochybení odmítají a chtějí se bránit u evropského soudu.

I přesto, že se úřadům podařilo pokutu po dlouhých jednáních snížit, stále Česko přijde o více než miliardu korun na evropských zemědělských dotacích. „Z původní navržené sankce je částka snížena na 44 098 570 eur,“ potvrdila webu mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Lenka Rezková.

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu (ČTK)

Sankce je výsledkem auditního šetření, které proběhlo v září 2017. Auditoři tehdy zkoumali, zda úřady v Česku dostatečně kontrolují, že evropské peníze skutečně čerpají zemědělci. Brusel nakonec došel k závěru, že prověřování příjemců peněz je nedostatečné. V minulém roce se české úřady pokoušely marně unijní orgány přesvědčit, že chybu neudělaly, připomíná iRozhlas.cz. Závěrečná zpráva s konkrétní sankcí pak dorazila letos na konci března.

Česko se však chce bránit. „Co se týká dalšího postupu, tak poté, co bude doručeno Prováděcí rozhodnutí Evropské komise o vyloučení z financování, bude ze strany České republiky podána žaloba,“ prozradila Rezková.

Do problému se Česko dostalo poté, co v roce 2015 začal platit institut takzvaného aktivního zemědělce. Podle něho mohli unijní podporu čerpat pouze žadatelé, kteří se skutečně živili zemědělskou činností. Cílem tak bylo zabránit, aby dotace pobírali podnikatelé, kteří se ve skutečnosti zemědělství nevěnují, vysvětluje iRozhlas.cz. České úřady se právě kvůli výkladu institut aktivního zemědělce dostaly do sporů s Evropskou komisí.

V obdobném procesu je nyní podle webu také zemědělský audit týkající se dotací vyplacených firmám z holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). V tomto případě dorazila na konci února do Česka závěrečná zpráva. Ministerstvo zemědělství má nyní možnost vyvolat smírčí řízení a jednat o snížení případných sankcí. Předběžné závěry unijní prověrky střet zájmů premiéra potvrdily, dodal web. Babiš jakékoli pochybení odmítá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]