Česko v loňském roce snížilo závislost na ruském plynu, prohlásil v úterý premiér Petr Fiala (ODS) po schůzce s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (za STAN). Konkrétně jde o snížení z původních 97 procent na současná 4 procenta. Podle Eurostatu přitom Česká republika ještě loni patřila mezi dva státy nejvíce závislé na ruském plynu v Evropě.
Ruský plyn stát nahradil plynem z Norska a zkapalněným plynem LNG. Podle ministra Síkely by LNG mohlo v budoucnu pokrýt i více než polovinu tuzemské spotřeby plynu. Česko i Evropa podle Fialy zažehnaly hrozbu nedostatku plynu, což se podle něj začíná promítat i do cen. Zlevňování na trhu se má u odběratelů projevovat postupně během letošního roku.

Čas na homeopatika na křivdu. Babišova drtivá prohra ukazuje, že Česko už je dál
číst článek »Fiala zároveň řekl, že v českých zásobnících je aktuálně přes 2,6 miliardy metrů krychlových plynu. To znamená naplněnost ze 74 procent. Podle předsedy vlády jde pro toto období ve srovnání s předchozími lety o rekordně vysoký stav.
Ještě v dubnu minulého roku uváděla data Eurostatu, že je Česko spolu s Lotyšskem závislé na ruském plynu dokonce ze sta procent. Na dalších místech se pak objevovalo Slovensko a Maďarsko. Pokud jde o celou Evropu, ještě v roce 2020 pocházelo z Ruska 40 procent plynu.
Česko ministerstvo průmyslu plánuje eliminovat závislost na ruském plynu úplně, nahradit jinými zdroji chce i ruskou ropu. V současnosti k nám proudí asi polovina zásob ropy z ruského ropovodu Družba. Druhá polovina zásob pak přichází ropovodem IKL z Německa, který je napojen na ropovod TAL z Itálie. V budoucnu chce Síkela ruský podíl nahradit právě dalším navýšením dodávek ropy z ropovodů IKL, respektive TAL.