Česko se musí jasně postavit na stranu Ukrajiny

Admirál Jevmenov, prezident Putin a ministr obrany Šojgu. (profimedia.cz)

Admirál Jevmenov, prezident Putin a ministr obrany Šojgu. | FOTO: profimedia.cz

Od nové vlády Petra Fialy očekávám jasnou prozápadní orientaci v zahraniční politice. To mimo jiné znamená aktivní účast v Evropské unii a také v Severoatlantické alianci. Především by se však Česká republika měla postavit proti agresivnímu Rusku, které ohrožuje mír v Evropě masivním soustřeďováním svých vojsk u hranic s Ukrajinou a vznáší nehorázné vyděračské požadavky. Naše vláda musí jasně prohlásit, že takové chování je v mezinárodních vztazích nepřijatelné. Kreml si nemůže diktovat, kdo smí, či nesmí vstoupit do NATO a kde smí mít Aliance rozmístěny své vojenské jednotky. Ukrajina je suverénní zemí a má právo svobodně rozhodovat o svém osudu včetně členství v mezinárodních institucích.

Vůbec postoj Moskvy připomíná nechvalné časy minulé, které my ze své historie známe moc dobře. V roce 1938 Adolf Hitler vykřikoval cosi o tom, že Češi utiskují v pohraničí sudetské Němce a nacistické Německo je musí chránit. V roce 2021 pro změnu ruský prezident Vladimír Putin vykřikuje cosi o tom, že Rusové jsou na Ukrajině utiskováni a Rusko je musí chránit. Jsou to prý Češi a Ukrajinci, kteří jsou hrozbou pro mír. Samozřejmě v obojím případě se jedná o nesmyslná obvinění. Němci tak kdysi ohrožovali nás a Rusové nyní ohrožují slabšího souseda.

()

Je tady ještě jedna podobnost. Rusko postupuje stejně jako nacistické Německo, když chce o Ukrajině jednat bez její přítomnosti. Tak tomu přece bylo i v září 1938 v Mnichově, kdy se zástupci Československa nemohli zúčastnit setkání představitelů Velké Británie, Francie, Německa a Itálie, při kterém se rozhodovalo o odstoupení našeho pohraničí. A dějiny nás i na tomto příkladu poučují, že násilníkům se nesmí ustupovat.

Ano, Česká republika jako jeden z nástupnických států Československa má smutnou zkušenost z doby před 83 lety, kdy nás naši spojenci opustili a my byli vydáni napospas nacistickému Německu. Moudré lidové přísloví praví, co sám nemáš rád, nečiň druhému.  A my bychom proto neměli nečinně přihlížet tomu, když silné putinovské Rusko vyhrožuje slabší sousední zemi. Proto musí nová vláda  Petra Fialy v tomto konfliktu vyjádřit jasnou podporu Ukrajině a rovněž dát najevo, že jsou pro ni nepřijatelná ruská ultimáta, která odmítají jednotky NATO ve východní Evropě. Naše armáda společně s dalšími armádami Severoatlantické aliance musí být připravena hájit bezpečnost zemí východní  Evropy. Myslím si, že je to jediný účinný způsob, kterému putinovské Rusko rozumí.

Autor je středočeským krajským zastupitelem za ODS.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]