Česko se nebude soudit o dotaci pro Agrofert. Vláda stáhla žalobu, kterou podal Babišův kabinet

Andrej Babiš (ANO), sídlo holdingu Agrofert v Praze (ČTK / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO), sídlo holdingu Agrofert v Praze | FOTO: ČTK / FORUM 24

Vláda rozhodla o stažení žaloby na Evropskou komisi kvůli blokované dotaci pro holding Agrofert, který patří předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová to potvrdila webu iRozhlas.cz. Dotaci 821 tisíc korun na modernizaci kuřecí farmy v Bílovci na Novojičínsku komise odmítla proplatit kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Babiše. Jeho vláda ji za to zažalovala u Soudního dvora EU.

Současný kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) ve sporu pokračovat nechce. “Česká republika již sdělila Soudnímu dvoru EU, že si nepřeje v dotčeném řízení pokračovat. V návaznosti na to by nyní mělo být řízení Soudním dvorem EU zastaveno,” řekla Wernerová webu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Projednávání žaloby bylo od začátku roku 2021 pozastavené kvůli auditnímu šetření možného Babišova střetu zájmu v oblasti evropských zemědělských dotací. Závěry auditu Česko obdrželo na jaře. Za chyby v dotacích mu Evropská komise vyměřila sankci více než 3,2 milionu eur (zhruba 78,7 milionu korun). Samotného střetu zájmů expremiéra se týkala částka 746 tisíc korun. Dokončením auditu a zveřejněním jeho závěrů padly poslední důvody, které podle ministerstva zahraničí bránily stažení žaloby.

O spornou evropskou dotaci na modernizaci farmy kuřat žádala společnost Schrom Farms, která je dceřinou firmou holdingu Agrofert. Firma peníze dostala ze státního rozpočtu, EK je ale posléze odmítla Česku proplatit.

Bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Babiš střet zájmů od počátku odmítá. Stejně jako holding Agrofert trvá na tom, že postupoval podle práva. Naopak současná vláda se rozhodla výsledek auditu přijmout tím, že žalobu nakonec nepodala. Podle dřívějších vyjádření ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) bude Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) chtít vymáhat neoprávněné dotace zpět.

Holding Agrofert sdružuje téměř 200 firem. Působí v chemickém průmyslu, zemědělství a potravinářství. Kromě toho vlastní také lesnické společnosti, podniká také v segmentu pozemních technologií a technice, logistice, dopravě či v médiích. Holdingu loni meziročně stouply konsolidované tržby o 15 procent na 184,8 miliardy korun. Zisk po zdanění stoupl na 5,8 miliardy korun ze 3,8 miliardy Kč v roce 2020.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články