Ve středu si Česká republika připomíná 20 let od vstupu do Evropské unie. Při té příležitosti se koná po celé zemi několik kulturních akcí. Například hlavní město Praha na Mariánském náměstí před budovou Nové radnice připravilo výstavu, uskuteční se také průvody 28 vlajkonošů za doprovodu hudby, tramvaje budou nazdobeny vlaječkami a slavnostně bude nasvícena Nová radnice a Petřínská rozhledna.
1. květen jako Den přistoupení České republiky k Evropské unii schválila sněmovna v dubnu zrychleně už v úvodním kole. Tento den bude nově významným dnem, podobně jako je 12. březen připomínka vstupu Česka do Severoatlantické aliance (NATO).
V rámci oslav vstupu do EU zahájila už v úterý Praha na Mariánském náměstí panelovou výstavu nazvanou 20 let v EU. Ta představuje důležité milníky České republiky za poslední dvě dekády a také vysvětluje, co Praze přináší členství v EU.
Část výstavy je také věnována zajímavým projektům, které v metropoli vznikly s významnou podporou EU. Venkovní výstava bude před budovou Nové radnice až do 31. května. V rámci doprovodného programu k oslavám výročí byla v nočních hodinách 30. dubna a 1. května slavnostně nasvícena budova Nové radnice a Petřínská rozhledna.
„Kulturně-historická tradice Prahy je s Evropou pevně spjata. Členství České republiky v Evropské unii je proto jen logickým potvrzením těchto svazků. A výročí vstupu do EU je v této souvislosti vítanou příležitostí připomenout si, v čem všem toto pouto reálně spočívá,“ uvedl v tiskové zprávě primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).
Pražské ostrovy budou ve středu také patřit oslavě Evropy, a to v rámci akce „Zažijte Evropu“. K oslavám se ale připojí i další česká města. Brno symbolicky nasvítilo některé budovy na modrožlutou, na Masarykově náměstí v Jihlavě se ve středu uskuteční akce Koncerty pro Vás aneb 20 let ČR v EU. V Hradci Králové se potom koná festival Středoevropský jazzový most.
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) už na začátku roku avizoval, že akce k příležitosti výročí dvaceti let České republiky v Evropské unii budou probíhat během celého roku. „Jedná se o klíčové historické momenty, díky nimž se Česko stalo nedílnou součástí demokratického Západu,“ řekl.
„Naše členství v Evropské unii nám přináší prokazatelné výhody, evropskou finanční podporu pro investice do infrastruktury, vzdělávání, inovaci, digitalizace a regionálního rozvoje. Ekonomicky rosteme díky přístupu na společný vnitřní trh, prosazujeme společné zájmy a hodnoty a naši občané mohou svobodně pracovat, cestovat i studovat ve všech zemích Evropské unie. V budoucnu se, doufejme, připojíme také k zemím eurozóny,“ doplnil ministr.
Česká cesta do EU
Česká republika vstoupila do EU 1. května 2004 spolu s Estonskem, Kyprem, Litvou, Lotyšskem, Maltou, Polskem, Slovenskem, Slovinskem a Maďarskem. Šlo o dosud největší rozšíření Evropské unie, celkový počet členských států vzrostl na 25 a počet oficiálních jazyků se zvýšil na dvacet.
Oficiální žádost o vstup do EU podala česká vláda na začátku roku 1996. Smlouva o přistoupení byla podepsána v dubnu 2003 v Aténách. Téhož roku se konalo i referendum, v němž pro schválení smlouvy hlasovalo přes 77 procent lidí.
Jako členský stát Česko úzce spolupracuje s unijními institucemi a s ostatními členskými státy. Tato několikastranná spolupráce probíhá z velké části skrz českou vládu. Kromě jistých specifik, která jsou typická pro historický vývoj ČR, přijímá vláda směr EU v zahraničí za vlastní, zároveň se na něm spolupodílí skrze veškeré unijní instituce.