Česko stále stojí na hraně propasti

Protest s názvem Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí.  (Pavel Šmejkal)

Protest s názvem Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí. | FOTO: Pavel Šmejkal

Snadno můžeme propadnout iluzi, že poslední parlamentní volby prokázaly sílu české demokracie a naši svobodu nic zvláštního neohrožuje. Toto zdání normality podporuje řada českých médií včetně seriózních. Není to přitom vůbec pravda.

Naše demokracie ve skutečnosti jen tak tak utekla hrobníkovi z lopaty. A snadno se může stát, že na tuto lopatu zase nasedneme. Setrvale čelíme frontě antidemokratické, ­autokratické a polofašistické politiky, kterou představuje ­spojení Babišova ANO, ­Okamurovy SPD a dalších více či méně promoskevských či antiliberálních formací, jako je třeba Trikolora či Přísaha. Stačí, aby se tyto síly lépe zorganizovaly, a jsou schopny získat v případě změny vlády většinu. A jak se smutně říká v jedné Cimrmanově hře na téma řádění Smrtky – tentokrát se nezakecají.

Brutální a ­nenávistná kampaň Andreje ­Babiše a Tomia Okamury ­proti Fialově vládě a ­zneužívání vážných problémů, jež jsou důsledkem Putinova energetického vydírání, ukazují na to, že opozice bude nepřetržitě usilovat o převzetí moci nad Českem. Mějme na paměti, že to není jenom opozice proti současné ­vládě. Je to opozice proti celému svobodnému systému a prozápadnímu kurzu země. Opozice proti demokracii.

Vždy, když média nezodpovědně nafukují neprůhledné a neprůkazné skandály a snaží se z nich udělat kauzy, jež se dotýkají celostátní politiky, podkopávají samotné základy naší svobody. Nepřátelé demokracie všechny chyby a všechny skandály patřičně využívají a snaží se vyvolat lidový hněv. Stejně tak je nutné, abychom nepřilévali olej do ohně přepínáním energetické krize. Problémy, jimž čelíme, jsou vážné, ale ty skutečně vážné problémy mají lidé na Ukrajině.

Potřebujeme hrdost, statečnost a uměřenost. Jestli naše vláda v této těžké situaci obstojí, zatím nevíme. Ale nesmíme připustit, aby s touto vládou padla i naše sounáležitost s civilizovaným a svobodným světem. V této hře jde doslova o všechno.

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články