Česko už v krizi vedl, soudě podle výsledků by druhou šanci neměl dostat. Uchazeči o Hrad komentují Babišovu kandidaturu

Kandidáti na prezidenta. Danuše Nerudová, Petr Pavel, Andrej Babiš (Evropská unie / Štěpán Neubauer / Zuzana Bönisch / se souhlasem)

Kandidáti na prezidenta. Danuše Nerudová, Petr Pavel, Andrej Babiš | FOTO: Evropská unie / Štěpán Neubauer / Zuzana Bönisch / se souhlasem

Kandidátky a kandidáti na prezidenta se na dotaz deníku FORUM 24 vyjádřili ke kandidatuře Andreje Babiše (ANO). Česká republika podle nich potřebuje osobnost, která bude schopná řešit aktuální krizi a nebude součástí problému. Někteří z nich věří, že bývalý předseda vlády nemá šanci uspět. Zároveň ovšem zdůrazňují, že to budou voliči, kdo o příští hlavě státu rozhodnou. Česká republika si podle nich zaslouží lepší budoucnost.

Bývalý náčelník vojenského výboru NATO Petr Pavel se ve své odpovědi na dotaz deníku FORUM 24, co říká na kandidaturu Andreje Babiše, vyjádřil, že Česko je v krizi, a přestože předseda hnutí ANO zemi v krizi vedl, soudě podle výsledků by druhou šanci jako prezident neměl dostat. „Česko potřebuje získat zpět řád a klid. Lidé cítí chaos a nejistotu, země je v krizi, a proto potřebujeme prezidenta, který ví, jak se v krizi chovat, a krize úspěšně řešil,“ řekl generál ve výslužbě.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

S tím, že by Andrej Babiš nebyl schopen řešit aktuální problémy státu, souhlasí podnikatel a bývalý poslanec Tomáš Březina, podle kterého je dalším z řady kandidátů, kteří nedokážou zvládnout úkoly, které budou před novým prezidentem stát. „Andrej Babiš spoluzavinil současnou situaci. Je součástí problému, nikoliv řešením,“ vysvětlil.

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová v tomto kontextu zdůraznila vidinu lepší budoucnosti. „V lednu si vybereme, zda chceme prezidenta, kterého zaměstnává vlastní minulost, nebo prezidentku, která může naši zemi dovést k lepší budoucnosti a nabízí změnu,“ vyjádřila se.

Senátor Marek Hilšer je přesvědčen, že Andrej Babiš neuspěje. Jeho porážku ovšem v této volbě vidí pouze jako krátkodobý cíl. Oligarchové angažovaní v politice a v médiích jsou podle něj ohrožením demokracie. „Babiš je nejviditelnější příklad, ale není jediný. Upozorňuji na tento problém léta a nejrůznějšími způsoby s ním bojuji. V tomto jsem mezi prezidentskými kandidáty možná jediný,“ vysvětlil s tím, že z dlouhodobého hlediska je potřeba zabránit tomu, aby soukromý ekonomický zájem kohokoli ovládal politiku v takové míře jako nyní, přímo či nepřímo. „V tomto smyslu je Babišova kandidatura doufám mementem,“ dodal Hilšer.

Senátor Pavel Fischer také považuje Babišovy aktivity za problematické. „Kandiduji z přesvědčení a ve prospěch určitých hodnot. Nekandiduji proti někomu. Jako senátor jsem se vymezoval proti některým krokům premiéra Andreje Babiše a jsem připraven v tom pokračovat i nyní, když kandiduje,“ odpověděl na dotaz.

()

Bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima se vyjádřil stručně a jasně. „To je jeho, ne můj problém,“ řekl.

Podle podnikatele Karla Janečka se tento krok dal očekávat. „Nicméně věřím, že takový člověk, který nemá žádný morální kredit, nemá u voličů šanci,“ dodal. Podobný názor zastává i předseda ČMKOS Josef Středula. „Jeho kandidatury se neobávám, Česká republika si zaslouží lepšího prezidenta, než je on,“ prohlásil šéf odborů.

Denisa Rohanová, prezidentka České asociace povinných, ve svém vyjádření k rozhodnutí bývalého českého premiéra zdůrazňuje důležitost voličů. „Každý, kdo splní zákonné podmínky, má mít možnost obhájit své postoje před občany. Volba bude pouze na nich,“ okomentovala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články