Česko v roli čínské rohožky. Co jinde Čína rozdávala, v Česku prodávala

Premiér Andrej Babiš, ministryně financí Alena Schillerová a ministr vnitra Jan Hamáček při vítání draze zaplaceného čínského zboží  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš, ministryně financí Alena Schillerová a ministr vnitra Jan Hamáček při vítání draze zaplaceného čínského zboží | FOTO: ČTK

Pohled na mapu Evropy s vyznačenými zeměmi, kde všude čínská vláda ve velkém rozdávala ochranné pomůcky pro boj s koronavirem, zatímco Česku je v naprosté většině případů prodávala, výmluvně svědčí o přínosu, jaký má pro naši zemi Zemanovo, Hamáčkovo a v konečném důsledku i Babišovo (premiér se vůči němu nevymezil) česko-čínské „strategické partnerství“.

Aliance pro zajištění demokracie

Servilita nepomáhá. Mapa analytiků Aliance pro zajištění demokracie ukazuje, kde Čína rozdávala a kde prodávala. Česko na ní spolu se Slovenskem působí osiřele.

 

Analytici z Aliance pro zajištění demokracie při Německém Marshallově fondu Spojených států prošli zprávy o distribuci ochranných pomůcek z Číny do Evropy mezi 12. březnem a 20. dubnem a vytvořili mapu, která v sobě nese cennou informaci pro české voliče. Je z ní totiž patrné, že v mnoha evropských zemích Čína ochranné pomůcky rozdávala, ale Česku je navzdory Hradem praktikované a premiérem tolerované podlézavé zahraniční politice převážně prodávala. Na předmětnou analýzu upozornilo bezpečnostní centrum Evropské hodnoty.

Čínské úřady i státní média při referování o dodávkách zdravotnických prostředků do Evropy často ani nerozlišovaly, zda se jednalo o bezplatnou pomoc či výnosný byznys. Ve skutečnosti však několik evropských vlád zakoupilo velké množství ochranných prostředků od čínských společností.

Tuto dvojznačnost dál šířila evropská média v mnoha zprávách zmiňujících dodávky zásob ochranných pomůcek z Číny do té které evropské země bez toho, aby uvedla okolnosti jejich zabezpečení. To byl případ dodávky čínských prostředků do České republiky 20. března, u níž je ze zpráv v tisku obtížné určit, zda je Čína darovala, či prodala.

Analýza rovněž připomíná, že čínské dary občas provázely asertivní a koordinované zákulisní diplomatické tlaky. Připomíná dubnové zprávy německých médií o tom, jak čínští diplomaté tlačili na tamní politiky, aby chválili čínskou reakci na pandemii koronaviru. A opět zmiňuje Českou republiku, kde čínský komunistický režim prostřednictvím své ambasády vyvíjel v zákulisí tlak ve snaze zamezit veřejným projevům vděku za pomoc tchajwanských úřadů v boji s koronavirem.

Podobně i v několika dalších evropských zemích čínská velvyslanectví označovala zprávy místních médií či zmínky úřadů a institucí o účinných opatřeních na Tchaj-wanu za „překroucené“ či vedené „velmi podezřelými politickými zájmy“.

Stejně tak se čínské úřady a státní média uchylovaly k dezinformacím. Mluvčí ministerstva zahraničí například sdílel video s Italy zpívajícími na balkonech „Číno, děkujeme“, které se však později ukázalo být podvržené. Jindy zase mluvčí šířil konspirační teorie, podle nichž koronavirus pochází ze Spojených států.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]