Česko vyzvalo Rusko a Bělorusko k propuštění demonstrantů

Ilustrační foto - Zásah policie při demonstraci v Moskvě (ČTK)

Ilustrační foto - Zásah policie při demonstraci v Moskvě | FOTO: ČTK

České ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo ruské a běloruské úřady k propuštění lidí, kteří byli zadrženi při víkendových demonstracích v těchto zemích. Při nedělních protestech proti korupci vládních úředníků v Moskvě bylo zadrženo na sto demonstrantů včetně opozičního vůdce Alexeje Navalného. Běloruská policie v sobotu zadržela více než 400 protestujících proti hospodářské a sociální politice režimu.

„Pozorně sledujeme současný vývoj v Bělorusku a Rusku. Vyzýváme příslušné úřady, aby propustily všechny zadržované občany a respektovaly základní práva a svobody,“ uvedla česká diplomacie na twitteru.

Běloruská policie v sobotu zablokovala pochod stovek demonstrantů, kteří v centru Minska protestovali proti hospodářské a sociální politice režimu. Už před zahájením pochodu policie vtrhla do minského sídla organizace Vjasna, nejaktivnějšího místního sdružení obránců lidských práv. V Brestu na jihozápadě země byl zatčen jeden z hlavních opozičních vůdců Uladzimir Njakljajev.

V neděli proti zatýkání v Bělorusku protestovaly Evropská unie a Spojené státy. Podle nich rozsáhlé zatýkání demonstrantů, obránců lidských práv a novinářů odporuje základním demokratickým zásadám i mezinárodním závazkům Běloruska.

V Moskvě se podle ministerstva vnitra zapojilo do nedělního protestního pochodu 8000 lidí, novináři nestátních médií odhadli počet demonstrantů na několik desítek tisíc. Moskevský protest byl součástí koordinované vlny demonstrací, největší od přelomu let 2011−2012. Protesty se konaly v osmdesáti městech. K vlně demonstrací vyzval nedávno Navalnyj po zveřejnění videa obviňujícího premiéra Dmitrije Medveděva ze zneužití úřadu a obohacování na úkor státu.

Na demonstracích v Moskvě bylo zadrženo o víkendu více než tisíc0 lidí

Při masových protestech proti korupci vládních úředníků, které se konaly v Moskvě o víkendu, bylo zadrženo více než tisíc lidí. Informovala o tom dnes ruská nevládní organizace OVD-info, která monitoruje dodržování lidských práv v Rusku a zásahy státní moci proti opozici.

Případem opozičního vůdce Alexeje Navalného, který je mezi zatčenými, se bude dnes zabývat moskevský soud. Podle Navalného advokátky Olgy Michajlovové ho policie viní z organizování masových akcí a narušování veřejného pořádku. Hrozí mu až patnáct dní ve vězení. Jedná se o Navalného druhý přestupek. Podle ruských zákonů přitom v případě třetího přestupku může dostat až pět let vězení.

Ruská média uvedla, že policie o víkendu zadržela dvakrát více lidí než při masových protestech na Blatném náměstí v Moskvě v roce 2012, které vyvolalo znovuzvolení prezidenta Vladimira Putina. Organizace OVD-info uvedla, že část demonstrantů byla prakticky ihned propuštěna.

Zadržení lidí při demonstracích po celém Rusku dnes odsoudilo americké ministerstvo zahraničí. Podle mluvčího ministerstva Marka Tonera to „odporuje klíčovým demokratickým hodnotám“. Policejní zásah odsoudila i Evropská unie.

Běloruský disent žádá svobodu pro zatčené, demisi ministra vnitra

Běloruská opozice žádá propuštění všech osob zadržených při víkendových demonstracích, demisi ministra vnitra a úplné zrušení kritizovaného zákona o zdanění nezaměstnaných. Na tiskové konferenci v Minsku to dnes prohlásil jeden z hlavních opozičních vůdců, šéf Sjednocené občanské strany Anatol Ljabedzka. Reagoval na zadržení zhruba 400 demonstrantů protestech proti sociální politice režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

V Minsku a několika dalších běloruských městech se v sobotu sešly stovky lidí, aby protestovaly proti Lukašenkovu zákonu, který trestá zdaněním nezaměstnané neregistrované na pracovních úřadech. Už před zahájením demonstrací policie vtrhla do minského sídla organizace Vjasna, nejaktivnějšího místního sdružení obránců lidských práv. V Brestu na jihozápadě země byl zatčen jeden z opoziční vůdce Uladzimir Njakljajev.

„Žádáme zastavení represí, osvobození desítek, ba stovek zatčených,“ řekl Ljabedzka. „Požadujeme rovněž demisi ministra vnitra Ihara Šuneviče, který nese přímou odpovědnost za to, co se stalo v Minsku a na venkově,“ zdůraznil. Vyzval západní státy k vyhlášení sankcí proti „zdiskreditovaným běloruským politikům“.

Organizátor demonstrací v Minsku Mikalaj Statkevič, jehož před víkendovými protesty policisté „preventivně“ zadrželi na tři dny, vyzval k pokračování odporu proti Lukašenkově režimu. „Bělorusové jsou hodni toho, aby se stali plnohodnotným evropským národem,“ řekl Statkevič novinářům.

Podle serveru Charta 97 začaly dnes v Minsku a dalších městech procesy se zadrženými. Jde asi o padesát soudních stání, při nich budou podle očekávání zadržení demonstranti odsouzeni k několikadenním trestům vězení. Aktivisté Maxim Viňarski a Sjarhej Marcalev vyhlásili u soudu hladovku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]