Česko, vzor Evropy. Nejdřív COVID-19, teď zase prý Němce učíme opravovat dálnice

Facebook Jiřího Ovčáčka

Andrej Babiš | FOTO: Facebook Jiřího Ovčáčka

Premiér Andrej Babiš si zakládá na tom, že i kdyby byl konec světa, on bude do médií vykřikovat, že jsme všechno zvládli nejlépe. Nejviditelnější je to v boji s nemocí COVID-19, kde jsme sice všechno zvládli nejlépe na světě, ale postupně se nám začínají některé země zavírat. A aby toho nebylo málo, nově budeme svět inspirovat v tom, jak opravovat dálnice. Hlavně tedy Německo.

Česká televize vysílala pořad Interview 24. Byl věnovaný uzavírkám a opravám, které jako každé léto potrápí řidiče. Šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl, který byl hostem, uvedl:  „Kolegové v Německu někdy i koukají na to, jakým způsobem se u nás opravuje, protože některé věci děláme efektivněji než oni.“

Pavel Hofman

A proč bychom to panu Mátlovi nevěřili? Nedávno jsme se například dozvěděli, že dle speciálních kritérií Andreje Babiše se opravená dálnice počítá mezi dálnice nové. Tím totiž vzroste ten mizivý počet kilometrů, které se v České republice stavějí. Takže ano, pokud se o této bizarnosti dozvěděli v Německu, je jisté, že jsou značně překvapeni.

Ale teď vážně. Když má člověk náhodou projet po D1, může z toho klidně mít depresi několik dnů dopředu. Tato „páteřní dálnice“ vyvolává spíše pocit, že projíždíte stavbou. A ještě navíc stavbou, u níž není jisté, zda živí a zdraví dojedete do cíle. Tohle tedy vážně není něco, čím by se zrovna Němci inspirovali (a pokud si laskavý čtenář vzpomene na to, jak vypadají dálnice v Německu, asi se stejně jako autorka tohoto textu jen hořce pousměje).

Takže ač není jasné, zda se podobná nesmyslná vyjádření naučil pan Mátl od někoho z hnutí ANO, nebo je možná jen životní optimista, ale nutno říci, že by se možná uživil psaním skečů. Máloco je v České republice tak tragické jako dálnice. Co se dozvíme příště?

Několik návrhů:

Celá Evropa by se od nás mohla učit, jak bojovat proti střetu zájmů.

Kolegové ve Švýcarsku by se od nás měli poučit o přímé demokracii. Díky její aplikaci máme Miloše Zemana.

Snad se západní sousedé dívají, jak jsme pomohli živnostníkům v koronavirové krizi. Ve Velké Británii se vše řešilo e-mailem, u nás většina firem zatím na žádnou pomoc nedosáhla.

Nejlepší jsme také ve schopnosti vyrovnat se s totalitou. Komunisty tu máme pořád, estébák je premiérem.

A i když je pravda, že ten vtip o dálnicích se bude překonávat jen těžko, to musíme panu Mátlovi přiznat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner