Českoslovenští piloti v Anglii naši protektorátní vlast zatahovali do války. Aspoň podle logiky kolaborantů

Skupina pilotů československé 310. peruti před stíhačkou Hawker Hurricane na základně v Duxfordu, 7. září 1940. (Stanley Arthur Devon / Wikimedia Commons / Public Domain)

Skupina pilotů československé 310. peruti před stíhačkou Hawker Hurricane na základně v Duxfordu, 7. září 1940. | FOTO: Stanley Arthur Devon / Wikimedia Commons / Public Domain

V sobotu 25. února oslaví 100. narozeniny generál Emil Boček, poslední žijící český pilot, který usedl v britské RAF do kokpitu stíhacího letounu. Nejdřív byli tihle lidé oslavováni, pak vlastními lidmi pronásledováni, a nakonec zase doceněni. Dnešní kolaboranti s Kremlem a nadbíhači Putinovi by ale měli být důslední a říct, že piloti jen přilévali olej do ohně, eskalovali situaci a vůbec nemysleli na situaci doma.

Jak připomíná zpráva agentury ČTK k narozeninám Emila Bočka, zastoupení československých letců v bitvě o Británii během roku 1940 bylo podle podle historika Moravského zemského muzea Jana Břečky výrazné. O tom svědčí už to, že byli v počtu 88 mužů čtvrtou největší nebritskou národnostní skupinou, která do ní zasáhla. A to po Polácích, Novozélanďanech a Kanaďanech. „Příslušníci československé 310. a 312. stíhací perutě a dalších 32 pilotů bojujících v britských či polských perutích tehdy od 10. července do 31. října 1940 pomohli zachránit Velkou Británii a přispěli k první zásadnější porážce nacistického Německa během 2. světové války,“ uvedl Břečka.

()

Teď si představme, že by v době druhé světové války byl internet a sociální sítě. Tam by na našich pilotech a exilové vládě nenechali lidé zvláštního ražení nit suchou.

Třeba: „Potřebujeme tady klid na práci, co je nám do nějaké Anglie, stejně nás v tom nechali. Německo se porazit nedá, mělo by se vyjednávat o míru. Kvůli takovým, co si chtějí zastřílet a pak jít do anglické hospody, nás tady budou pronásledovat. Zase nás vedou do neštěstí lidé, co to tady zpackali a pak utekli. Všechno jsou to zednáři a na poctivou práci nikdy nesáhli. Vůdce aspoň zatočí s bolševiky. Chcete snad takhle pomáhat bolševikům? My se teď musíme jednotně semknout, pracovat a věnovat se rodině.“

A ještě netušili, že exilová vláda naši zahraniční armádu platila z našeho zlata a vzala si na to půjčku. To by byl povyk. My bráníme Anglii, a ještě za to musíme platit? Mělo to dobré důvody, ale to by „vlastenci“ asi nepochopili.

Je to pořád kolem dokola a typy těchto lidí jsou taky pořád stejné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články