Česku by mohly být zastaveny všechny evropské dotace, varuje Zdechovský

Tomáš Zdechovský (Flickr.com)

Tomáš Zdechovský | FOTO: Flickr.com

Europoslanec Tomáš Zdechovský sdělil deníku FORUM 24, že finální verzi auditu Evropské komise je možné zveřejnit. Stejně tak potvrdil, že tvrzení Ministerstva pro místní rozvoj i premiéra Andreje Babiše o tom, že nejde o konečnou verzi auditu, jsou nepravdivá. „Je to konečná verze a česká strana ji nemůže rozporovat, musí implementovat doporučení Evropské komise,“ vysvětluje Zdechovský.

()

Ministryně Klára Dostálová stále trvá na tom, že česká strana se bude závěrům auditorů Evropské komise, kteří došli k tomu, že Babiš je ve střetu zájmů, bránit. „V takovém případě by šlo o situaci, kdy Česká republika nevyhoví nařízením Evropské komise. To by v konečném důsledku mohlo znamenat zastavení všech dotací pro Českou republiku, už by zdaleka nešlo jen o Agrofert,“ uvedl Zdechovský pro deník FORUM 24 s tím, že dvouměsíční lhůta, kterou Česko nyní má, je určena právě na implementaci toho, co stojí ve zprávě Evropské komise, nikoli k rozporování závěrů.

Zdechovský také zpochybnil článek na serveru iDNES.cz o tom, že finální audit nelze zveřejnit. „Babišova média lžou. Podle doporučení evropské ombudsmanky je zveřejnění finální verze auditu ve veřejném zájmu,“ říká europoslanec. Na dotaz, zda by věc měla zveřejnit Evropská komise nebo spíše česká vláda, řekl, že Výbor pro rozpočtovou kontrolu, jehož je členem, bude věc řešit s eurokomisařem pro rozpočet Johannesem Hahnem. „Ten audit bude venku nejpozději v lednu,“ myslí si Zdechovský.

Evropská komise by měla pozastavení dotací požadovat zejména kvůli tomu, že Česká republika a holding Agrofert aktuálně porušují finanční nařízení ze srpna 2018. To vylučuje možnost zaparkování firem do svěřenských fondů a zejména to, aby tyto fondy řídili lidé blízcí členovi vlády.

Zveřejněním auditů se několikrát zabývala evropská ombudsmanka Emily O’Reillyová. Ta již dříve označila zveřejnění závěrů auditorů za veřejný zájem, k tomu by se Evropská komise měla vyjádřit každým dnem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]