Česku hrozí nedostatek léků. Návrh ministra nic neřeší, kritizuje opozice

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (FB Adam Vojtěch)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: FB Adam Vojtěch

Poslanci se dnes v prvním čtení zabývali novelou zákona o léčivech. Český trh čelí hrozbám nedostupnosti některých léčivých přípravků. Ceny v ČR jsou kvůli systému určování cen často nižší než v jiných státech EU, a tak se nabízí atraktivní příležitost pro vývozce. Opozice ale nyní namítá, že předložený návrh zákona skutečné řešení nepřináší. 

„Zde na sebe narážejí tři velmi silné zájmové skupiny, ať už to jsou výrobci, distributoři a v neposlední řadě i lékárníci. Všichni se budou zaštiťovat zájmem o pacienta. Ale myslím si, že většině z nich pacient úplně na srdci neleží, je to prostě nemilosrdný byznys, kde se točí obrovské miliardy,“ uvedl během rozpravy Petr Pávek (STAN). Podle poslance učiní tyto skupiny všechno pro to, aby mezi členy dolní komory nalezly zastánce toho či onoho řešení.

Samotný zákon by měl přinést nová ustanovení, která umožňují přijmout opatření proti nežádoucímu vývozu léčivých přípravků určených pro pacienty ČR mimo národní trh, a dále i úpravu, která by měla zajistit dodání léčivého přípravku do lékárny.

Proti tomu se ale postavil Vít Kaňkovský, který upozornil na to, že by byli opomenuti distributoři. „Měli dbát na to, aby byl spravedlivě rozdělen mezi distributory a aby se dostal skutečně i regionálně k pacientům, aby to nebyla záležitost pouze řetězových lékáren a některých větších zdravotnických zařízení.“

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že se inspiroval podobným zákonem na Slovensku. „Když dva dělají totéž, není to totéž. Jsem přesvědčený o tom, že tak, jak je to navrženo, to nemůže splnit avizovaný účel,“ krčil rameny lidovecký poslanec.

()

Podle Vojtěcha někteří distributoři léky raději vyvezou, než aby je dodali do českých lékáren. „Zákon dává výrobci povinnost, aby pod mnohamilionovou sankcí zajistil lék pro české pacienty maximálně do dvou pracovních dnů do jakékoliv lékárny v ČR. Ne jako je to dnes, že tedy výrobce dodá lék k distributorovi a distributor buď ten lék dodá do lékárny, nebo ho zkrátka vyveze.“

Ale právě pro tyto případy zde existuje legislativa upravující reexporty.  Ministr ji ale nepovažuje za dostatečnou. „Ona je řeší, až když už lék není dostupný. Nikoliv aby předem bylo nakázáno, že se ten lék nebude vyvážet.  Až když se dozví, že ten lék je nedostupný, pak zakáže reexport,“ bránil své plány Vojtěch.