Český básník podlézá Rusku. Nohavicova agitka navazuje na bolševickou propagandu

(Týdeník FORUM)

FOTO: Týdeník FORUM

Ať už se ­rozhodujeme, zda na Vánoce bude kapr, nebo husa, zda máme jít na koncert Landy, nebo Klusa, nebo zda má na ­náměstí stát pomník Jana Husa, tak my Češi v této době se vším čekáme, až co na to ­řekne americký prezident. A vyslovujeme to pro legraci i z důvodů rýmu nikoli jako zkratku, nýbrž foneticky a dohromady jako jedno slovo – prezident „usa“. 

To je tedy podle ostravského barda Jaromíra Nohavici obraz naší současné společenské reality. Inspirací mu byla otázka, zda raketa, která zabila v Polsku dva lidi, přiletěla od Ukrajince, nebo od Rusa. Prý jsme museli čekat, co na to řekne pan prezident usa.

Tento prezident usa navíc může i za to, že současnou válku nezastaví diplomatické prostředky. Horká linka mezi Ruskem a Amerikou nefunguje, protože americký prezident s Ruskem nechce vyjednávat. Bard to vyjadřuje v poslední sloce, kde zpívá, že prezident usa spinká, spinká, spinká. Navozuje tím dojem, že kvůli stařičkému Bidenovi umírají lidé, protože nedojednal mír. Ukrajina je totiž – stejně jako my – jenom pouhou loutkou v rukou Američanů. Přesně tak to říká denně ruská státní televize, a právě proto to tak vidí i náš ostravský básník, agent StB Jarek Nohavica.

Jeden z Nohavicových zastánců, kulturní redaktor Jiří Peňás, v Echu prohlásil, že jde přece o satiru a tu máme snést. Jinak máme jít k…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články