Český fotbal v rozkladu. Pavla Nedvěda přitom znali lidé po celém světě

ČTK

Bývalý fotbalista a viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd | FOTO: ČTK

Po rezignaci bývalého šéfa fotbalové asociace Miroslava Pelty, který čelí obvinění z dotačního podvodu, někdejší výkladní skříň České republiky řídí bývalý agent StB Roman Berbr. Mistrovství světa si Češi znovu nezahrají a na Ligu mistrů, s pouhými dvěma českými fotbalisty, se mohou fanoušci dívat leda tak v televizi.

Český fotbal dělal v minulosti České republice ve světě obrovskou reklamu. Pokud na vás nechápavě hleděli odkud jste, při vyslovení jména Pavel Nedvěd se rozjasnilo lidem ze všech koutů světa. Ta doba už je dnes pryč. Jediným českým hráčem, který hájí barvy opravdu světového velkoklubu, je Petr Čech v Arsenalu. Ten už však od loňska dres národního týmu neobléká.

Česká reprezentace se snaží marně probojovat na mistrovství světa od roku 2006. Nadcházející šampionát bude už potřetí za sebou bez hráčů se lvíčkem na prsou. Hlavním důvodem je, při vší úctě k nominovaným celkem 43 hráčům, výrazný pokles kvality. Národní tým je nyní v žebříčku FIFA až na 58. místě, tedy až za Haiti nebo Burkinou Faso. V letech 1999 a 2005 byli Češi druzí za Brazílií. Právě žebříček je přitom jedním z kritérií, která určují nasazení do jednotlivých kvalifikačních skupin. Probojovat se na šampionát tak může být v budoucnu ještě těžší.

Doby, kdy neměli jisté místo v národním týmu ani hráči špičkových evropských celků, pominuly. Dnes stačí mnohdy k pozvánce do reprezentace pár povedených zápasů v lize. Na mistrovství světa 2018 se přitom poprvé kvalifikoval například Island. Ostrovní stát má přitom zhruba stejně obyvatel jako Brno a aktivních fotbalistů na všech úrovních evidují na Islandu 21 500. V Česku je jich zhruba stejně jako všech obyvatel Islandu.

Český fotbal je stále bez předsedy a de facto jej řídí místopředseda FAČR Roman Berbr, který kdysi hájil v letech 1979-1990 barvy státní bezpečnosti. Berbr po neúspěšné kvalifikaci sice trenéra národního týmu Karla Jarolíma na oko podržel, veřejně jej ovšem zkritizoval tak, že média psala o popravě. Napadl například to, že Jarolímova smlouva na 641 300 korun měsíčně je nevypověditelná. Přitom je na ní i Berbrův podpis. Je tak nyní otázkou, zda Jarolím nepoloží funkci reprezentačního trenéra sám.

Ligu mistrů, tedy výkladní skříň evropského klubového fotbalu hrála naposledy v sezoně 2013/14 Viktoria Plzeň. Nejúspěšnější český klub Sparta se do ní snaží marně probojovat už 12 let. Český mistr Slavia letos i přes nákladné posily na dveře „milionářské soutěže“ bušil marně. Obě pražská S se letos vydala cestou drahých zahraničních nákupů. I z toho je patrné, že management klubů nevidí v Česku dostatek hráčů, které by tři přední domácí kluby považovaly za kvalitní. Jediní dva Češi, kteří Ligu mistrů v letošní sezoně hrají jsou brankář Tomáš Vaclík a obránce Marek Suchý, kteří oba nastupují za švýcarský klub FC Basilej.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner