Český hoteliér nabídl lidem v nouzi Vánoce v hotelu zdarma. A strhla se lavina…

Eric Drooker

Hoteliér Alexandr Bílek za 20 let svého podnikání nezažil, aby měl na Vánoce v horském hotýlku, který provozuje, volné pokoje. Až letos. Proto se před pár dny spontánně rozhodl: volné ubytování včetně stravy nabídne smutným či osamělým lidem zcela zdarma. A strhla se nikoli krkonošská, ale facebooková lavina. Příspěvek ze tří jeho profilů sdílely tisíce facebookových uživatelů a zhlédlo jej za pouhé čtyři dny 2 milony lidí.

(quotationof.com)

Mám takový nápad…
Přesně těmito slovy všechno ve čtvrtek večer začalo. Alexandr Bílek, provozovatel hotelu Hromovka, si na svůj facebookový profil ve 20:18 doslova napsal: „Mám takový nápad. Zbývá nám na Vánoce (3-5 dní) v hotelu Hromovka dost volných míst. Pokud někdo ví o někom, kdo je úplně sám, nebo o někom, kdo na tom není nejlépe a velmi dlouho nikde nebyl, znáte někoho moooooc smutného, pokud potkáváte nějaké lidi bez domova, můžete jim nabídnout náš prvotřídní hotýlek na horách ve Špindlerově Mlýně na Vánoce ZDARMA. Uděláme jim tolik radosti, že na to nikdy nezapomenou. Pokud nebudou mít na dopravu, také to nějak uděláme. Díky!!!!

V domnění, že post uvidí pár jeho přátel, očekával Alexandr Bílek jen malou odezvu. Ale to se spletl. Proto už o dva dny později, 19. 12. ve 3:53, napsal na svůj Facebook další status: „Byl to jen nápad, jak smysluplně zaplnit volné pokoje na Vánoce, které bývají obvykle v našem hotýlku plné, a co z toho vzniklo? Neskutečně pozitivní lavina komentářů, telefonátů a e-mailů. Tohle bylo opravdu mimo mé chápání. Myslel jsem si, že se ozve pár lidí, že znají nějakou babičku, co je sama, nebo někoho bez domova, nakonec bylo prostřednictvím třech fb osloveno přes 900.000 lidí (to není překlep!!) a stále to stoupá, komentářů bylo tisíce atd.
Protože jsem měl hodně práce, dostal jsem se ke konkrétním žádostem na e-mailu až pozdě v noci. Nedalo se však vybírat, nedalo se to všechno ani číst nebo třeba třídit. Prostě jsem to vzal tak, jak to přicházelo. No a ten, kdo dostal e-mail, ten už ví, že má možnost přijet. Ten, kdo nedostal e-mail, tam jsem se již bohužel nedostal. A protože těch příběhů, co jsem od vás všech dostal, je tak moc, slibuji, že každému, kdo o to bude stát, umožníme strávit pár dní u nás, a to dříve nebo později. Další nabídku připravíme a zveřejníme o pár týdnů později.

Ještě jednou děkuji, protože i samotné sdílení i komentáře pod nabídkou jasně ukazují, že je kolem nás strašně moc dobrých lidí. Někdy to vypadá, že jsou všichni divní, bezohlední a já nevím, co ještě. Jenže tady se zapojilo do přimlouvání se ve prospěch někoho jiného tolik z vás, že se nám všem z toho točí hlava. Takže hezké Vánoce:)“

Nechtění rodiče i osamělé matky
„Netušil jsem, co to způsobí. Chtěl jsem jen zaplnit hotel, když už tady stejně budu, zaměstnance stejně platím, pokoje jsou připravené… a ta trocha jídla mě nespasí. Proto jsem se takto rozhodl. Velice mě překvapilo, že mi během pár dnů přišlo asi 5 tisíc mailů!“ prohlásil pro Svobodné fórum a dodal, že ani neměl šanci je všechny přečíst, proto nevybíral, ale bral je tak, jak přicházely. Tisíce smutných příběhů. Rodina, které před měsícem vyhořel byt. Staří manželé, které do Krkonoš posílají jejich děti, protože s nimi na svátky nechtějí být, samoživitelky v těžké finanční situaci, týrané ženy…

Podnikatel Andrej Babiš, předkladatel EET (ČTK)

„Některým lidem budeme hradit i dopravu, některým částečně, jiným hledáme odvoz prostřednictvím někoho, kdo sem jede,“ doplnil Bílek, kterému pomáhání není cizí. Mimo jiné na dálku už několik let podporuje čtyři africké děti, nebo posílá peníze na charitu, i když je sám často v dluzích.

Spontánní nápad s dobrým koncem ale neskončí o těchto Vánocích. Na všechny potřebné se totiž nedostalo. Proto se Alexandr Bílek rozhodl, že svoji akci bude opakovat, a pokaždé, když se hotel nenaplní, nabídne prázdné pokoje těmto zbývajícím potřebným lidem. Zcela zdarma a včetně stravy. Proč? „Protože mi jich bylo líto,“ prohlásil „a chtěl bych, aby se sem aspoň jednou mohl podívat každý z nich.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]