Fiala: Český národ není nevýznamný. Budeme mít takový hlas, jaký si dokážeme prosadit

Premiér Petr Fiala (ODS) a prezident Miloš Zeman v pražském Rudolfinu (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) a prezident Miloš Zeman v pražském Rudolfinu | FOTO: Úřad vlády ČR

České předsednictví v Radě Evropské unie je příležitostí uvědomit si, že nejsme malý a nevýznamný národ, na jehož hlasu nezáleží a o jehož budoucnosti se rozhoduje jinde. V projevu v pražském Rudolfinu před zahájením koncertu PKF – Prague Philharmonia to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Prezident Miloš Zeman prohlásil, že svoboda je neustále něčím ohrožována, například agresivní válkou na Ukrajině, fanatismem nejrůznějších druhů nebo pokusy o znovuzavedení cenzury. Česko začalo EU předsedat 1. července, štafetu převzalo od Francie.

Na projevy navázal slavnostní koncert při příležitosti zahájení předsednictví. Světovou premiéru bude mít autorská skladba klavíristy Tomáše Kača připravená speciálně pro české předsednictví. Na programu koncertu jsou díla českých autorů, zazní také hymny ČR a EU. Dramaturgie propojuje klasickou hudbu s hudbou populární, jazzovou a také s českým folklorem.

Petr Fiala (ODS) (Evropská unie)

„Přebíráme předsednictví v době, která patří k nejtěžším za několik posledních desetiletí,“ uvedl Fiala. Je podle něj nutné udržet vzácnou a potřebnou jednotu v klíčových věcech, pomoci Ukrajině v jejím boji a následné obnově státu a ekonomiky. Upozornil také na nutnost posílit obranu, kybernetickou bezpečnost a vybudovat energetickou nezávislost na fosilních zdrojích z Ruska.

Dalším rozměrem předsednictví je podle něj příležitost uvědomit si, že o budoucnosti České republiky se nerozhoduje jinde. „Jsme středně velký evropský stát. V rámci evropského společenství budeme mít takový hlas a respekt, jaký si sami dokážeme prosadit a odpracovat,“ podotkl premiér. Připomněl také motto předsednictví „Evropa jako úkol“, což je výrok, který ve stejnojmenné eseji publikoval první český prezident Václav Havel.

Zeman Evropskou unii popsal jako sdružení národů a států, které jsou spřízněny volbou svobody. Podle prezidenta je dobré si uvědomit, že svoboda není samozřejmá, pohodlná a že je neustále něčím ohrožována. „Například dnes agresivní válkou na Ukrajině, ale také netolerantním a nenávistným kvazipolitickým náboženstvím či ideologií, fanatismem nejrůznějších druhů, naivní, ale o to nebezpečnější utopií,“ poznamenal.

(Týdeník FORUM)

Svoboda je podle něj ale také ohrožována pokusy o znovuzavedení cenzury. „Chtěl bych připomenout, že v době bitvy o Británii Angličané nikdy žádným způsobem neomezovali propagační nacistické vysílání do Británie, protože věřili sebevědomí a moudrosti svých občanů,“ poznamenal. „Chtěl bych tedy naší České republice popřát, aby v čele národů a zemí spřízněných volbou svobody odvedla dobrou práci,“ dodal prezident.

V Rudolfinu přihlíží koncertu například místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti), první místopředseda senátu Jiří Růžička z klubu Starostů nebo bývalý premiér Mirek Topolánek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]