Český pas je sedmý nejsilnější na světě. Německý první, afghánský poslední

Držitelé německého cestovního pasu mají v současnosti nejlepší podmínky k cestám do zahraničí. Němci se dostanou do 157 států bez víza či s vízem automaticky uděleným při příjezdu do země. Česká republika je společně s Islandem na sedmém místě s bezvízovým vstupem do 151 zemí. Vyplývá to z Pasového indexu, který sestavuje světová finanční poradenská firma Arton Capital.

Podle indexu, jenž byl v minulém týdnu aktualizován, se o druhé místo dělí Švédsko se Singapurem, jejichž pas umožňuje vstup do 156 zemí. Na třetí příčce se nachází dánské, finské, francouzské, španělské, švýcarské, norské, britské a americké pasy, které umožňují vstup do 155 států.

Slovensko se společně se Slovinskem, Litvou a Lotyšskem umístilo na desátém místě s možným bezvízovým vstupem do 148 zemí.

Poslední místo obsadil Afghánistán s bezvízovým stykem do 23 zemí. Před ním se umístily Pákistán, Irák, Sýrie a Somálsko.

Index porovnává pasy všech 193 členských zemí OSN plus šesti území – Tchaj-wanu, Macaa, Hongkongu, Kosova, Palestiny a Vatikánu.

Arton Capital také sestavil seznam „nejotevřenějších zemí“ na základě počtu států, jejichž občany na své území pouštějí bez víza či s udělením víza při příjezdu. Na špičce jsou Guinea-Bissau, Kambodža, Komory, Madagaskar, Mauritánie, Mikronésie, Mosambik, Samoa, Seychely, Togo, Tuvalu, Uganda a Východní Timor.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner