Český rozhlas zakázal reklamní slogan „Vracíme Čechům noviny nezávislé na miliardářích“

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral (ČT)

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral | FOTO: ČT

Český rozhlas znovu potlačuje svobodu slova a poškozuje rovné podmínky v přístupu na mediální trh. Činí tak tím, že zabraňuje vydavatelství deníku FORUM 24 vysílat reklamní sdělení, které informuje o charakteristice nového média Týdeník FORUM a důvodech jeho uvedení na trh od 19. srpna.

Právní oddělení Českého rozhlasu vyškrtlo z textu reklamy na Týdeník FORUM sloveso „vracíme“ ve větě „Vracíme Čechům noviny“. Dále vyškrtlo charakteristiku Týdeníku FORUM jako média „nezávislého na miliardářích“. Ve sdělení právního oddělení stojí, že se „jedná o subjektivní hodnocení a jsou tak v rozporu s právním stanoviskem“, myšleno se stanoviskem právníků Českého rozhlasu. Český rozhlas navrhl jiné sdělení, které ale neodpovídá podstatě informace.

Šéfredaktor a jednatel společnosti FORUM 24 Pavel Šafr včera odmítl zákaz uvedených výrazů a zaslal mediální agentuře, která reklamní časy měla zajistit, dopis, který v kopii zaslal i generálnímu řediteli Českého rozhlasu René Zavoralovi:

Vážení obchodní partneři, 
trváme na tom, že Český rozhlas musí odvysílat naši kompletní textaci, protože není v rozporu se zákonem a ani s dobrými mravy.  Je skandální, aby se kdokoli pokoušel nám zabraňovat v uplatnění našich práv svobodně komunikovat s potenciálními zákazníky a čtenáři. ČRo se buď rozhodne naši reklamu odvysílat v námi stanovené textaci, a nebo se obrátíme na soud a požádáme o podporu mezinárodní novinářské instituce. Jestliže Český rozhlas nezmění své stanovisko, musíme zrušit naši objednávku. 
Je ostudné, že nám někdo chce zakázat reklamní sdělení vracíme Čechům noviny a naši sebeprezentaci vyjádřenou slovy, že jsme nezávislí na miliardářích. Absurdní sdělení právníků Českého rozhlasu, že jde o subjektivní hodnocení, odmítáme. Smysl změny politického systému v roce 1989 spočíval právě v tom, že máme naprosté právo sdělovat jak svá subjektivní hodnocení, tak ale i ověřitelný fakt, že jsme nezávislí na miliardářích. 
Postoj Českého rozhlasu vůči nám je dlouhodobě skandální a odporuje principům demokratického zřízení v naší zemi i obecné slušnosti. Máme za to, že jde o snahu o znevýhodnění naší firmy v rámci svobodné tržní soutěže. Nemohu vyloučit ani politický zájem, neboť působíme jako nezávislé a kritické médium, které se snaží bránit veřejnost před zneužíváním moci. 
Tento dopis bude zveřejněný na našem webu FORUM 24. Pouze nebudeme veřejně medializovat Vaši agenturu, která s tímto sporem nemá věcně co do činění. Obracíme se Vaším prostřednictvím na Český rozhlas, který nám jednak v rozporu se skutečností sdělil, že nemá pro nás reklamní časy, a uvedenou textaci posuzoval dlouhé tři měsíce. 
Uděláme všechno pro to, aby se naše země neocitla ve stejné kategorii zemí, do jaké je zařazováno Bělorusko.
S pozdravem Pavel Šafr

Spor redakce a vydavatelství FORUM 24 s Českým rozhlasem ohledně reklamního sdělení trvá již od 30. dubna. Tehdy FORUM 24 poprvé zažádalo u Českého rozhlasu o reklamní časy na stanici Radiožurnál pro reklamu na Týdeník FORUM. Zaslané sdělení znělo následovně:

„Vracíme vám zpátky nezávislé noviny! Týdeník FORUM. Nesloužíme miliardářům. Sloužíme občanům. Týdeník FORUM. Čtěte pravdu o tom, jak se v Česku zneužívá moc.“

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Právní oddělení rozhlasu tuto větu bezvýsledně posuzovalo déle než měsíc a nakonec ČRo přestal reagovat na urgence. Pavel Šafr se obrátil na generálního ředitele Reného Zavorala se stížností. Ten pak odpověděl, že na stanici Radiožurnál jsou už vyprodané reklamní časy. Vydavatelství FORUM 24 následně poptalo reklamní časy u mediálních agentur, přičemž se ukázalo, že možnosti zařadit reklamu na Radiožurnálu v požadovaném období srpna stále jsou. Nyní je ale definitivně jasné, že Český rozhlas odmítá reklamní sdělení, které by ve zcela svobodných podmínkách znělo kompletně takto:

„Vracíme Čechům noviny, které jim vzal premiér.“

O tuto možnost se ale FORUM 24 ani nepokoušelo, protože již na jaře 2019 Český rozhlas nepřijal reklamu o „důsledcích moci Andreje Babiše“ s tím, že odporuje zákonu o volbách. V tehdejších volbách do Evropského parlamentu přitom Andrej Babiš nekandidoval a sdělení neobsahovalo hodnocení důsledků jeho moci.

Právní zástupce vydavatelství FORUM 24 doc. Aleš Rozehnal zaslal Českému rozhlasu důrazné upozornění, že veřejnoprávní médium nepřijatelným způsobem zasahuje do práv účastníka tržní soutěže a že se jeho klient v případě, že Český rozhlas své stanovisko nezmění, obrátí na soud.

Projekt týdeníku podpořili čtenáři ve veřejné sbírce částkou 1,1 milionu korun a také Nadační fond nezávislé žurnalistiky grantem ve výši 2,5 mil. korun.

Sdělení mediální agentury o slovech, která Český rozhlas vyškrtl s tím, že je „nelze schválit“:

Týdeník FORUM jsou svobodné noviny nezávislé na miliardářích. Vracíme Čechům noviny a pokud nám s tím chcete pomoci, předplaťte si je ZDE a nebo přispějte ve sbírce na náš transparentní účet. Děkujeme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]