Český svaz bojovníků za… Rusko a Miloše Zemana

Eric Drooker

Český svaz bojovníků za svobodu se svou činností vysmívá svému názvu. Označuje se jako „dobrovolný, nestranický a nezávislý spolek, který sdružuje účastníky národního boje za osvobození ve druhé světové válce, jakož i jejich rodinné příslušníky a pozůstalé po nich počínaje 15. rokem jejich věku“. Ve skutečnosti ale jde o pochybnou organizaci, jak ukážu v další části.

Diskuse

V roce 2016 na sebe svaz upozornil vystoupením svého předsedy Jaroslava Vodičky na terezínské tryzně. Vodičkův projev ihned odsoudili zástupci Židovské obce v Praze a Federace židovských obcí v ČR. V rozhovoru pro server Novinky.cz pak Vodička řekl: „Sebral jsem odvahu a řekl, co si o uprchlících myslí celý národ.“

Ještě větší mediální pozornosti se dostalo interním rozbrojům uvnitř ČSBS, když na svém sjezdu 18. října 2016, aniž by votanti věděli, o čem se hlasuje, zrušil oblastní organizace Jičín a Kladno a zbavil se nepohodlných kritiků Jaroslavy Kapsové, Jiřího Suchardy a Gabriely Havlůjové. Místopředseda Andres hovořil o „dehonestační kampani“ Naprosto fantastické je zdůvodnění, které na sjezdu zaznělo: „Členové výkonného výboru ÚV ČSBS se v rámci široké diskuse shodli na tom, že jde o kampaň, která není zaměřena nejen proti ČSBS a jeho předsedovi, ale zprostředkovaně i proti prezidentovi ČR.“

Na protest hned na zasedání vystoupil z ČSBS válečný veterán Pavel Vranský. Proti tomuto nedemokratickému chování se důrazně ohradil i Jiří Padevět. Ze svazu na protest vystoupil historik Eduard Stehlík. Svaz se rozhodli opustit také Antonín Nešpor se svou dcerou Pavlou (pozůstalí po lidické ženě Anně Nešporové) i Jarmila Doležalová, která jako dítě přežila vyvraždění Ležáků nacisty, její dcera a soudkyně a dcera bývalého předsedy svazu Markéta Čermínová. Vystoupit z ČSBS se rozhodla rovněž Eva Lišková, která přežila Osvětim, a vnučka lidické ženy Klára Kalibová.

Svaz reagoval několika příspěvky na svých stránkách, například textem převzatým bez uvedení zdroje ze stránek KSČM, prohlášením Vlasteneckého sdružení antifašistů či prohlášením mimořádného zasedání ÚV ČSBS.

Gabriela Havlůjová založila novou organizaci Spolek odboje. K situaci se vyjádřila na jeho webu.

Vyloučení členů a zrušení organizací předcházel spor o prodej lukrativního domu v Praze za nepřiměřeně nízkou cenu. To právě kritizovala i Havlůjová. V jiném světle se tato skutečnost jeví, když víme, že dva vedoucí funkcionáři svazu jsou v exekuci. Předseda ČSBS Jaroslav Vodička dluží přes dva miliony, místopředseda ústředního výboru Milan Andres půl milionu korun, jak bylo 6. listopadu 2016 uvedeno v pořadu 168 hodin České televize.

Ministr obrany Stropnický v této souvislosti prohlásil, že zváží oprávněnost finanční podpory pro ČSBS.

Na zprávy o situaci ve svazu a na vyjádření ministra obrany Stropnického reagoval Jaroslav Vodička 7. listopadu 2016 prohlášením, ve kterém se opakovaně a mnohomluvně hovoří o „agresivní útočné kampani“, „agresivní nevybíravé kampani“ a o údajných pokusech umlčet hlas ČSBS. Konkrétně se v prohlášení uvádí:

„Chování bývalé členky ČSBS Havlůjové přesně kopíruje chování těch, kteří odmítají respektovat výsledky demokratických voleb a sami se považují za nositele jediného správného názoru.

Mediální dehonestaci [sic!] a kádrování funkcionářů ČSBS je vedeno z místa, v jehož čele stojí člověk, který se snažil stát se předlistopadovým členem KSČ obdobně jako já. Redaktoři, kteří se na těchto nevybíravých útocích podílejí, měli problémy s Policií ČR za fyzické napadení jiné osoby a se splácením dluhů, které musely být vymáhány soudně. Tyto údaje jsou velmi snadno doložitelné.“

(Pikantní je, když právě Vodička obviňuje jiné z nedemokratičnosti a z nesplácení dluhů.)

Místopředseda ČSBS Milan Andres byl pracovníkem StB (přesněji jedné její složky, Vojenské kontrarozvědky). V rozhovoru pro pořad ČT 168 hodin se  tomu Vodička vyjádřil takto: „To jste celí vy. Hrabat se ve špíně, hledat nedostatky na lidi, kteří jsou pracující, kteří mají čisté lustrační osvědčení, kterému není prokázáno, že pracoval jako StB. Ale i kdyby pracoval, mně to je srdečně jedno. Já beru lidi podle toho, jací jsou, jak se chovají. A neberu lidi podle toho, kdo je určí, jako že je černý nebo zelený.“ 

Místní organizaci ČSBS v Lidicích v roce 2015 za pomoci tzv. velrybářských praktik nepřátelsky převzala politická turistka Jana Bobošíková. Na protest proti jejímu zvolení do čela MO odešly Miloslava Kalibová, Jaroslava Skleničková a Milada Cábová, poslední přeživší likvidace Lidic. Bobošíková nahradila ve funkci Pavla Horešovského, který stejně jako některé další osoby nesouhlasil s iniciativou Miloslavy Kalibové vybudovat pomník letcům RAF Josefu Stříbrnému a Josefu Horákovi, které někteří obyvatelé viní z lidické tragédie [sic!]. Hospodářkou místní organizace je Olga Zubová, bývalá funkcionářka Demokratické strany zelených provázané se šéfem TV Barrandov Jaromírem Soukupem, později členka strany Suverenita, jejíž reprezentantkou byla právě Jana Bobošíková. Do lidické buňky vstoupil i arcibiskup Duka, dva měsíce po něm se jejím členem stal i Zemanův mluvčí Ovčáček. (Zrušením kladenské okresní organizace získala lidická buňka přímé spojení s ústředím.)

Jak 7. listopadu 2016 uvedl server Hlídací pes, „Vodička vyznamenal prezidenta Zemana, a to hned dvakrát. Medaile svazu získal také hradní protokolář Jindřich Forejt, šéf hradního odboru vnitrostátních cest a bývalý přítel Zemanovy dcery Vladimír Kruliš. Ocenění dostali ještě další tři členové Zemanem založené Strany práv občanů.“ Na protest proti Zemanovu ocenění vrátil svou medaili německý historik Werner Imhof. Zaslouží si připomenout, že 28. října 2013 obdržel Vodička od prezidenta Zemana medaili „Za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů“.

Organizace jedná zcela v zájmu Kremlu, jak dokazují následující skutečnosti:

 • U příležitosti výročí konce války zaslal ČSBS 16. dubna 2014 ruskému velvyslanci dopis, jehož kratší verze se nachází na stránkách Českých národních listů. Delší a mnohem servilnější verzi s útoky proti NATO a podporou anexe Krymu, zveřejnil na svých stránkách protikomunistický aktivista Jan Šinágl.
 • Dne 3. 12. 2014 se konalo shromáždění tzv. Vlasteneckého fóra, které vydalo prohlášení na obranu prezidenta Zemana (článek „Hlava státu by měla být chráněna před napadáním“ přinesly Haló noviny). Členy sdružení jsou kromě Českého svazu bojovníků za svobodu a jeho poboček rovněž Společnost Edvarda Beneše, prokremelský Slovanský výbor ČR, Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel a dceřiné organizace KSČM (Klub českého pohraničí a Společnost Julia Fučíka). Proputinovská servilita tohoto sdružení se odráží i v této citaci: „Jiří Pešta ze Svazu vojenských veteránů zdůraznil, že VF žádá také prošetření, odkud pocházely červené karty a letáky pro antizemanovskou demonstraci. Fórum nemá důkazy o tom, kdo za ní stál a řídil její průběh, připustil Vodička, ale je prý již podáno jedno trestní oznámení.“ Soudruzi čerpali (jako to činí dosud) z Aeronetu, odkud tato podvržená zpráva přišla a kterou jsme díky předchozí práci facebookové stránky Zpravodajství bez cenzury a Jiřího Schmieda ze serveru Disidenti i na základě autopsie definitivně vyvrátili v roce 2016 v článku „17. listopad 2014 dva roky poté aneb Zeman, Schapiro, kartičky – jak se to rýmuje?“. Právě České národní listy ostatně ruskou lež převzaly mezi prvními.
 • RNDr. Jan Minář, člen Ústřední kontrolní komise ČSBS, předseda Slovanského výboru (což je kremelská vlivová agentura) a nominant KSČM v komunálních volbách v Praze, je podporovatelem nacionálně socialistické Národní demokracie.
 • Místopředsedové ČSBS Emil Kulfánek a Vladimír Janouch jezdí na „slovanské“ akce organizované Putinovým think-tankem Izborský klub (o této organizaci, ve které jsou zastoupeni i významní ruští antisemité, blíže v článku „Izborský klub: Putinova ideologická komise a my“). Kulfánek se v roce 2015 zúčastnil 12. Slovanského soboru. Dvanáctého XII. Všeslovanského sjezdu se Vladimír Janouch (který ostatně podpořil předsedu Vodičku při čistce v ČSBS) zúčastnil spolu s antisemitou a zřizovatelem webu NWOO Janem Korálem jako „delegáti Výboru národní kultury, Českomoravského slovanského svazu, New Word Order Opposition a Českého svazu bojovníků za svobodu“ (Výbor národní kultury je filiálkou KSČM). Společně s Janem Korálem a dalším odiózním antisemitou Pavlem Petkovem tingluje Vladimír Janouch po Česku a pořádá besedy o všeslovanském sjezdu.
 • ČSBS je úzce provázán s KSČM a spolupracuje s mnoha dalšími kremlofilními organizacemi či osobami. Například „Shromáždění na podporu demokracie a českého prezidenta“ 7. března 2015 na Hradčanském náměstí se vedle předsedy ČSBS Vodičky zúčastnili Jan Veleba (SPO), Jaroslav Foldyna (ČSSD), Bohumír Dufek (předseda Asociace samostatných odborů ČR), Tomio Okamura (Úsvit), Vojtěch Filip (KSČM), Oldřich Pospíšil (předseda Svazu důchodců), Jozef Regec (poradce prezidenta pro sport) a Jan Kavan (Spojenectví práce a solidarity). – Pozvánku na akci přinesl server antisemity Jana Korála NWOO.
 • PhDr. Jiří Jaroš Nickeli z Boskovic, člen Historicko-dokumentační komise ČSBS, mimo jiné též člen Československé obce legionářské, pravidelně publikuje na antisemitském a prokremelském webu EUserver (kde se lze například dočíst, že Židé a ilumináti mají na svědomí bolševický převrat v Rusku), obhajuje ruský imperialismus („[Parlament] posílá české vojáky jako nějaká Tisova fašistická vláda proti bratrskému Rusku, což se ještě nikdy v naši české historii nestalo.“ „Cvičení našich vojáků na Litvě neblaze připomíná protektorátní ‚vládní vojsko‘.“), dává rozhovory Sputniku, píše do Slovanské vzájemnosti, tiskového orgánu Slovanského výboru, a výslovně se deklaruje jako přítel Ruska.
 • Tiskový orgán ČSBS, České národní listy, přebírá texty z dezinformačních serverů Aeronet, AC24, EUportal, Haló noviny, outsidermedia.cz, Protiproud Hlavné správy, Zero Hedge, Nová republika (a jejich prostřednictvím z Ruska). V příspěvcích je například bagatelizován protičeský článek o sovětské vojenské agresi v roce 1968 na webu Zvězda při návštěvě M. Zemana v Rusku nebo oslavován komunismus u příležitosti výročí 17. listopadu.
 • Družební organizací ČSBS je Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, který ve svém čtrnáctideníku Bojovník provozuje stejnou prorekremelskou propagandu jako jeho český protějšek.

Závěr

Je očividné, že Český svaz bojovníků za svobodu je nedemokratickou, protinárodní, bolševickou a prokremelskou organizací, která se bezostyšně paktuje s nacisty, antisemity a konspiracisty. Její tolik vyhlašovaný antifašismus není ničím jiným než zástěrkou k dosažení pochybných cílů, stejně jako jí byl v poválečných dobách pro komunisty, jak o tom výstižně píše Petr Placák v knize Gottwaldovo Československo jako fašistický stát. Stejnou zástěrkou byl antifašismus i při volbě prezidenta v roce 2013 (je skutečně zábavné, že tehdy byl největším protifašistickým bojovníkem oblíbenec Václava Klause a tvůrce seznamů „pravdoláskařů“ a Židů Adam Benjamin Bartoš).

ČSBS v současné podobě a se současným vedením je tak zhola zbytečnou organizací, která si nezaslouží respekt a už vůbec ne finanční podporu od státu. Ať si ji Kreml vydržuje sám.

Poznámky

 1.  http://forum24.cz/ostudne-projevy-na-terezinske-tryzne-rozzlobily-zidovske-obce/
 2.  https://www.novinky.cz/domaci/404275-vodicka-sebral-jsem-odvahu-a-rekl-co-si-o-uprchlicich-mysli-cely-narod.html
 3.  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10117034229-168-hodin/216452801101023
 4. https://www.lidovky.cz/svaz-bojovniku-za-svobodu-se-droli-vedeni-se-ridi-normalizacnimi-praktikami-mini-spisovatel-padeve-ilo-/zpravy-domov.aspxc=A161024_164712_ln_domov_rsa
 5. https://www.novinky.cz/domaci/419589-historik-eduard-stehlik-opousti-svaz-bojovniku-za-svobodu-kvuli-nedemokratickemu-vedeni.html
 6. https://zpravy.idnes.cz/cesky-svaz-bojovniku-za-svobodu-csbs-kladno-fz5-/domaci.aspx?c=A161108_151018_domaci_ane
 7. https://zpravy.idnes.cz/z-csbs-odchazi-prezivsi-lidic-jarmila-dolezalova-s-dcerou-pmn-/domaci.aspx?c=A161024_130639_domaci_jw
 8.  https://echo24.cz/a/ixqvd/odchody-ze-svazu-bojovniku-vystupuje-prezivsi-z-osvetimi-i-vnucka-lidicke-zeny
 9. http://www.zasvobodu.cz/news/precetli-jsme/
 10. http://www.zasvobodu.cz/news/prohlaseni-vlasteneckeho-sdruzeni-antifasistu-cr-z-s/
 11. http://files.bojovnici-za-svobodu.webnode.cz/200000842-577dd58786/Prohl%C3%A1%C5%A1en%C3%AD%20mimo%C5%99%C3%A1dn%C3%A9ho%20zased%C3%A1n%C3%AD%20%C3%9AV%20%C4%8CSBS.docx
 12. http://spolekodboje.cz/assets/uploads/sites/426/2017/03/09_2016.pdf
 13. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1823188-bojovnici-za-svobodu-prodali-cast-sveho-sidla-v-praze-za-tretinovou-cenu
 14. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10117034229-168-hodin/216452801101106/titulky#t=0m21s
 15. https://www.lidovky.cz/stropnicky-pripustil-ze-svaz-bojovniku-za-svobodu-muze-prijit-o-penize-od-ministerstva-gb9-/zpravy-domov.aspx?c=A161102_143843_ln_domov_ELE
 16. http://www.csbslidice.cz/prohlaseni-predsedy-csbs/
 17. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1946758-driv-ridil-armadni-donasece-stb-dnes-je-mistopredsedou-svazu-bojovniku-za-svobodu
 18. https://www.irozhlas.cz/regiony/bobosikova-vede-bojovniky-za-svobodu-v-lidicich-nekteri-mistni-s-tim-nesouhlasi_201508191700_mvydrova
 19. https://echo24.cz/a/w5avW/lidicke-zeny-odchazi-ze-svazu-bojovniku-duvod-bobosikova
 20. http://www.christnet.eu/zpravy/27671/duka_vstoupil_do_lidicke_pobocky_csbs_tu_vede_byvala_prezidentska_kandidatka_kscm_bobosikova.url
 21. https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ovcacek-vstoupil-mezi-lidicke-bojovniky-za-svobodu-vedene-bo/r~b8a9468edc7311e5ae64002590604f2e/
 22. https://hlidacipes.org/ja-na-brachu-bracha-na-me-jak-kontroverzni-cesky-svaz-bojovniku-za-svobodu-rozdaval-medaile/
 23. http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/velvyslanectvi-ruske-federeca-v-ceske-republice.html
 24. http://www.zasvobodu.cz/news/vraceni-pametni-medaile-csbs-vyjadreni/
 25.  https://www.lidovky.cz/zeman-rozdaval-medaile-vyznamenal-cubu-bohdalovou-i-slovacka-pt8-/zpravy-domov.aspx?c=A131028_195103_ln_domov_vam
 26.  http://www.sinagl.cz/domaci-zpravodajstvi/4040-po-bilakovi-v-roce-1968-dalsi-zvaci-dopisy-vodicky-a-trkala-rok-2014.html
 27.  http://www.halonoviny.cz/articles/view/32092135
 28. Sdružení domácího odboje a partyzánů, Sdružení Českého národního povstání, Sdružení zahraničních vojáků druhé světové války, Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých, Kruh občanů ČR vyhnaných v roce 1938 z pohraničí, Svaz vojenských veteránů ČR, Společnost Ludvíka Svobody (jejím místopředsedou je Emil Kulfánek).
 29.  http://manipulatori.cz/17-listopad-2014-dva-roky-pote-aneb-zeman-schapiro-karticky-se-rymuje/
 30.  http://disidenti.org/schmied/hoax-v-podani-aeronetu
 31.  http://manipulatori.cz/17-listopad-2014-dva-roky-pote-aneb-zeman-schapiro-karticky-se-rymuje/
 32.  http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/vi-me-kdo-organizoval-rozda-va-ni-c-erveny-ch-karet-proti-zemanovi.html
 33.  http://www.zasvobodu.cz/news/csbs-hodnotil-svou-cinnost-na-x-sjezdu-dne-21-cervna-2016-v-hlavnim-sale-mo-na-valech/
 34.  http://narodnidemokracie.cz/podpora/volby-referendum/
 35.  http://manipulatori.cz/izborsky-klub-putinova-ideologicka-komise/
 36.  http://www.rv.ru/content.php3?id=11100
 37.  http://www.slovanskakosile.cz/2017/06/26/beseda-s-ucastniky-vseslovanskeho-sjezdu-v-moskve-a-petrohradu-27-9-2017-brno/
 38.  http://www.nwoo.org/2015/03/05/shromazdeni-na-podporu-demokracie-a-ceskeho-prezidenta-7-3-2015-1400-praha-hradcanske-namesti/
 39.  http://www.euserver.cz/Authors/nickelli_jj.aspx
 40.  http://www.slovanskyvyborcr.cz/images/slovanska-vzajemnost/2017/SV_209_kveten_2017_F.pdf
 41.  http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/Ceskou-televizi-v-podstate-ridi-171220.htm
 42.  http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/Upadek-zemi-Zapadu-jiz-nelze-skryvat-171224.htm
 43.  http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/Komu-bude-patrit-buducnost-171227.htm
 44.  http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/Raj-ve-Svedsku-uz-byl-171227.htm
 45.  http://www.novarepublika.cz/2017/12/mandat-lidu-ochrana-pred-hlupakem-proc.html
 46.  http://files.bojovnici-za-svobodu.webnode.cz/200000899-711df72175/Prohl%C3%A1%C5%A1en%C3%AD%20Vlasteneck%C3%A9ho%20f%C3%B3ra%2030.11.2017[1433].docx
 47.  http://www.zasvobodu.cz/news/slovensky-poslanec-blaha-k-17-listopadu/
 48.  https://www.szpb.sk/arte-content/uploads/2017/12/Bojovnik_242017.pdf
 49.  https://www.facebook.com/szpb.sk/

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]