Jaromír Balda si za teroristický útok na vlaky a za vyhrožování teroristickým trestným činem odsedí 4 roky. Trest mu potvrdil vrchní soud, informovala Česká televize.

Jedenasedmdesátiletý sympatizant hnutí SPD chtěl svůj čin svést na muslimské migranty, a vyvolat tak ve společnosti strach z migrační vlny.

Balda předloni způsobil nehody dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku, při nichž se jen náhodou nikdo nezranil. Navíc šířil výhrůžné letáky, v nichž se snažil špatnou češtinou vzbudit zdání, že je psali vyznavači islámu.

Důchodce, který byl doposud bezúhonný, je prvním člověkem odsouzeným v Česku za teroristický útok. Seniorovi hrozilo pět až 15 let odnětí svobody. Krajský soud mu ve shodě s přáním státního zástupce uložil trest pod spodní hranicí sazby, a to proto, že Baldova příčetnost byla při obou skutcích zmenšená. Podle psychiatra senior trpí organickou poruchou osobnosti, která ovlivňuje jeho chování a mimo jiné mu zhoršuje úsudek.

Odvolací senát nebude moci čtyřletý trest vězení zpřísnit, protože státní zástupce výši trestu nenapadl. Nepravomocný verdikt uložil Baldovi také ambulantní psychiatrické léčení.

Revue Forum Banner