Český traktor Zetor vydávali v Rusku za ruský. Potěmkinova vesnice žije

Vladimir Putin (Pixabay/stux)

Vladimir Putin | FOTO: Pixabay/stux

„Diskutujme o ruské ekonomice,“ píše na twitteru Kamil Galejev. A pak píše o tom, jak mnozí podceňují závislost Ruska na technologickém dovozu. Rusko je tak hluboce integrováno do západních technologických řetězců, že přerušení těchto vazeb povede k jeho kolapsu. Sankce jsou již nyní účinné a mohou být ještě účinnější. Pak uvádí jeden praktický příklad, který Čechy může svou bizarností zaujmout.

Ocitujme sérii tweetů, která nám ukáží divadelní „realitu“, kterou šéfové země ukazují vlastním občanům.

„Rusko je hluboce integrováno do západních technologických řetězců. To, co Rusko vyrábí, se vyrábí na západních průmyslových strojích, se západními technologiemi, západním softwarem a se západními detaily. To samozřejmě zahrnuje i vojenský průmysl, který to všechno také využívá.

()

Vláda samozřejmě tlačí na výrobce, aby byli soběstační a nezávislí na dovozu. Nicméně importní substituce (importзамещение) je z 95 procent PR. Výrobci a středně postavení úředníci předstírají, že dělají ‚import-substituci‘, protože to chce Putin. Za tuto falešnou práci dostávají skutečná ocenění.

Vezměme si Světlanu Orlovovou, gubernátorku Vladimirské oblasti. V roce 2017 představila nový traktor navržený a vyrobený místní továrnou pod jejím moudrým vedením. Generální ředitelka nemlčela o tom, jak moc je všechny inspirovala a vedla k tomuto velkému úspěchu v oblasti nahrazování dovozu.

‚Naše gubernátorka umí vést, umí inspirovat, umí velet. Několik našich hlavních výrobních odvětví je organizováno na základě jejích přímých příkazů. Jedním z jejích posledních příkazů je výroba našeho vlastního traktoru. Je to obrovská práce vědců, inženýrů techniků za poslední dva roky,‘ řekl generální ředitel Lebeděv.

Prezident Putin nařídil zahájit náhradu dovozu. Gubernátorka Orlova uposlechla a nařídila místní továrně vytvořit ruský traktor. Generální ředitel poslechl a inženýři navrhli nový úžasný stroj АНТ 4135F. Tak funguje ruská vertikála moci.

A přesto ruský traktor АНТ 4135F není ruský. Je to český traktor Zetor Forterra 135. Chci upřesnit, že to není kopie českého traktoru. Je to doslova ČESKÝ traktor. Ruský závod nakoupí v Česku stavebnice traktorů, smontuje je a tváří se, že jde o domácí výrobu.

(ČTK)

Tady vidíte gubernátorku Orlovou v Brně, Česká republika. Co tam dělá? No, nakupuje stavebnice pro své traktory domácí výroby. V roce 2017 nakoupila 100 stavebnic od firmy Zetor Tractor, v roce 2018 pak 450. Takto nahrazuje dovoz. Putin musí být pyšný.

Samozřejmě, že se to všechno vyšetřovalo. Nepoctivý generální ředitel ruské továrny byl pochopitelně zatčen. Naštěstí se zjistilo, že guvernér je nevinný & o podezřelých machinacích generálního ředitele nevěděl. A tak pokračovala v usilovné práci na vývoji nového traktoru domácí výroby – Vladimirec.

Naštěstí si jejího vlastenectví a tvrdé práce Putin dobře všiml a povýšil ji. Nyní je auditorkou Účetní komory Ruské federace. Bude kontrolovat transparentnost ostatních složek státní správy a dohlížet na to, aby efektivně využívaly státní prostředky.“

Tolik příklad toho, co se často skrývá za za fasádou frází a údajných výkonů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]