Rusko požaduje snížení počtu pracovníků české ambasády najatých na místě

České velvyslanectví v Moskvě (ČTK)

České velvyslanectví v Moskvě | FOTO: ČTK

Ruské ministerstvo zahraničí dnes předneslo českému velvyslanci Vítězslavu Pivoňkovi požadavek, aby byl snížen počet pracovníků české ambasády v Moskvě s přihlédnutím k rozdílným počtům zaměstnanců, kteří jsou najímáni přímo na místě. Plyne to z prohlášení, které bylo zveřejněno na webu ministerstva. Moskva tak reagovala na dnešní oznámení českého ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka, že Česko omezí počet pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze podle personálního stavu na české ambasádě v Moskvě.

Ruská diplomacie proti tomu nyní důrazně protestovala a uvedla, že si vyhrazuje právo na další kroky v případě, že Praha bude dál pokračovat v „hysterické protiruské kampani“. Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo českého velvyslance Pivoňku, rozhovor podle ruských médií trval přibližně půl hodiny.

Mezi Českou republikou a Ruskem se rozhořel diplomatický spor kvůli důvodnému podezření na zapojení ruských zpravodajců do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Z Prahy tento týden muselo odcestovat 18 pracovníků ruského velvyslanectví, identifikovaných českými službami jako zpravodajci. Moskva v odvetném kroku vyhostila 20 českých diplomatů. Kulhánek dnes řekl České televizi, že z Česka by mělo odejít dalších 63 pracovníků ruské ambasády.

Na ruské ambasádě v Praze nyní působí 27 diplomatů a 67 administrativně technických pracovníků, sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí. Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo 24 pracovníků, z toho pět diplomatů a 19 administrativně technických pracovníků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]