Český velvyslanec se zúčastní vojenské přehlídky v Moskvě. To je skandál, reaguje opozice

(ČTK)

Český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka se chystá 9. května v Moskvě zúčastnit přehlídky ruské armády na Rudém náměstí. Informaci serveru Aktuálně.cz potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Zástupci opozice účast na přehlídce považují za skandální, a to vzhledem k nedávnému odhalení, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích stáli agenti ruské vojenské rozvědky GRU.

Podle ministerstva zahraničí chce velvyslanec svou účastí na přehlídce, která se v Moskvě koná v den ruského výročí konce 2. světové války v Evropě, vyjádřit úctu vojákům Rudé armády, kteří bojovali za osvobození Československa. „Účast velvyslance na zítřejší přehlídce ke konci 2. světové války je jen a pouze za účelem vyjádření úcty k této historické události,“ napsal Aktuálně.cz Michal Dudáš z tiskového odboru ministerstva, podle kterého vzdají hold Rudé armádě také zástupci dalších zemí EU.

 

Eric Drooker

Přehlídka byla v minulosti několikrát označena za akt propagandy Ruska a režimu prezidenta Vladimira Putina. Například loni, kdy se kvůli koronavirovým omezením nemohla konat 9. května a Putinova administrativa ji přesunula na 24. červen – den před referendem o změnách v ruské ústavě. „Vojenská přehlídka, která se konala den před hlasováním, měla ukázat sílu Ruska, se kterou chce být ztotožňován. Chce být vnímán jako ten, bez kterého Rusko nebude silné, ale slabé, a ukázat, že bez Putina Rusko nemá jistou budoucnost,“ komentoval to tehdy pro iRozhlas.cz analytik think-tanku Evropské hodnoty a bývalý mluvčí delegace Evropské komise v Kyjevě David Stulík.

Proti účasti velvyslance na přehlídce protestuje např. pirátský poslanec Jan Lipavský, který je místopředsedou sněmovních výborů pro obranu a zahraničí. „Považuji za skandální, že se český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka chystá v neděli 9. května účastnit vojenské přehlídky Ozbrojených sil Ruské federace na Rudém náměstí v Moskvě,“ napsal na Twitter. „Vzdá poctu armádě, která u nás vyhodila do povětří dva muniční sklady a zabila dva české občany,“ dodal.

https://twitter.com/JanLipavsky/status/1390767303277621258?s=20  

„Představa, že tam vedle diplomatů stojí na tribuně generál–velitel jednotky GRU 29155, která u nás zabíjela ve Vrběticích, je špatný vtip. Pan velvyslanec je zkušený diplomat a musí koordinovat postup se státy EU. Vždyť i pan Babiš jako premiér v Portu požádal spojence o solidaritu. Česká republika si nemůže dovolit zůstat v té vážné krizi vztahů s Moskvou bez spojenců,“ dodal pro Aktuálně.cz předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. „Zítra se tam nebude vyjadřovat úcta k historické události. Zítra se tam bude oslavovat Putinova agresivita. A my budeme u toho,“ napsal na Twitter bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek.

Přímo dopis adresoval velvyslanci Pivoňkovi starosta Řeporyjí Pavel Novotný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]