Třetím rokem válčí v řadách 1. praporu Mezinárodní legie na Ukrajině český dobrovolník. Na sociálních sítích je známý pod jménem Arisu, pod nímž přidává často břitké komentáře přímo z bojové linie. Nyní, po úrazu, velí jednotce operátorů dronů u Kurachove a jak říká, nejlepší z jeho mužů jsou často mladí bojovníci, kteří trávili velký čas hraním počítačových her. Pokud jde o situaci na bojišti, dokáže ji popsat z první ruky. Jak moc mění drony situaci na frontě? Dobrovolníci a jejich pomoc skutečně utvářejí válku na Ukrajině, zdůrazňuje.
„Začínal jsem v pěchotě. Potom jsem pokračoval k útočně-rozvědnému družstvu a po úrazu jsem se dostal k dronům. Aktuálně jsem velitelem dronového družstva. Naši členové tu působí většinou od začátku války. Na Ukrajině jsme si prošli od Charkovské, Doněcké, Luhanské oblasti vlastně skoro všechno. Účastnili jsme se charkovské ofenzivy, potom jsme byli u Bachmutu, Časiv Jaru a teď jsme na kurachovském směru,“ popsal český dobrovolník s tím, že v jeho družstvu slouží i další Češi. Rozhovor poskytl v rámci živého vstupu českým komentátorům z webu Válka online, jehož celé znění si můžete poslechnout zde.
Arisu pochválil první šestikolku, kterou na jaře na Ukrajinu dodala skupina českých dobrovolníků z Cesty naděje života jakožto předstupeň iniciativy na dodání dalších šesti podobných vozidel, o níž deník FORUM 24 již informoval. Jak řekl, evakuační šestikolka dělá „neuvěřitelnou práci a účastní se takřka každé mise“. Velmi důležitá je podle něj i v současné situaci, a to patrně i proto, že jak již náš deník rovněž psal, směr na Kurachove, kde nyní Češi bojují, patří mezi nejaktivnější úseky celé fronty. Mimo jiné je specifický i tím, že tam Rusové vrhají do útoku doslova desítky kusů své obrněné techniky.
Český bojovník popsal, že činnost jeho jednotky zahrnuje širokou škálu aktivit, které využívání dronů poskytuje, ať už jde o rozvědně-sledovací úkoly, nebo o útočnou roli FPV dronů. I proto zahájil sbírku, která má podpořit úsilí jeho jednotky na bojišti, kde získané peníze poslouží k nákupu náhradních dílů na drony a k zakoupení zakázkově vyráběného bezpilotního letounu s dosahem až 80 kilometrů. Jak řekl, vše poskytne specializovaná ukrajinská firma, dodávající tyto stroje standardně pro ukrajinskou armádu.
Běžný operátor dronu potřebuje podle něj až půl roku k tomu, aby dosáhl odpovídajícího výcviku. Nejjednodušší je podle něj řízení bezpilotního sledovacího zařízení typu Mavic, o poznání složitější je již řízení FPV útočných dronů a nejvíce schopností vyžaduje řízení tzv. „křídla“. Výhodu mají podle něj mladí vojáci, kteří dříve trávili čas hraním počítačových her.
„Problém je v tom, že mačkat páčky na ‚joysticku‘ je jen asi 40 procent práce,“ popsal Arisu s tím, že zbytek výbavy operátora tvoří znalosti, které se k tomuto procesu vážou. V úvahu je podle něj potřeba brát celou řadu faktorů, od větru přes okolní teplotu a její vliv na kapacitu baterií až po elektronické rušení a možnosti vytyčení cest, po nichž lze bezpilotní stroje k nepříteli dostat. Specifickou kategorií využití bezpilotních strojů je pak zásobování pozic, k nimž slouží těžší stroje typu Baba Jaga a další podobné.
Na přetřes přišla i lékařská péče, kterou Arisu zažil po zranění na vlastní kůži a která je podle něj na ukrajinské straně prvotřídní, což značně zvyšuje pravděpodobnost přežití nejen ukrajinských vojáků. Naopak řada videí, která dokumentují zoufalé sebezničení ruských vojáků ve chvíli, kdy již nejsou schopni pokračovat v boji, jasně ukazuje, že zatímco ukrajinská strana má snahu se o své zraněné v maximální možné míře postarat, na straně ruské je situace přesně opačná, potvrdil.
Arisu popsal, že o umělé inteligenci ukrajinských FPV dronů zatím nelze hovořit, ale existují počítačové programy (skripty), které umožňují uložit pozici cíle a dokončit misi bez ohledu na rušení. Další informace a jeho vyjádření lze snadno dohledat na výše uvedeném odkazu. Jeden důležitý prvek ale český voják po více než dvou letech zkušeností zdůraznil. „Dobrovolníci, kteří přispívají a pomáhají nám, skutečně mění tvář války na Ukrajině,“ dodal Arisu.