Český vynález CoroVent získal americkou certifikaci. Zájem má i OSN

twitter @TC_CAS

Karel Roubík a CoroVent. | FOTO: twitter @TC_CAS

Český výrobek CoroVent získal americkou certifikaci FDA EDU. Přístroj, který napomáhá při léčbě akutních stavů nemoci COVID-19 tak míří do prodeje v desítkách zemí světa. Třebíčská firma vyrobila přes 400 kusů. Dnes o tom informoval server Seznam Zprávy.

Společnost MICo Medical, která společně s Fakultou biomedicínského inženýrství ČVUT pracovala na vývoji plicního ventilátoru CoroVent, udělala velký krok pro jeho celosvětové rozšíření. Získala americkou certifikaci FDA EUA, díky které bude prodej ventilátoru jednodušší.

„Absence FDA certifikace se totiž ukázala být naprosto zásadní a několik potenciálně velmi zajímavých a lukrativních obchodů jsme kvůli tomu skutečně nerealizovali. Proto jsme společně s ČVUT vynaložili obrovské úsilí k jejímu získání a dnes, po téměř čtyřech měsících intenzivní práce, mohu říct – povedlo se,“ říká majitel skupiny MICo Jiří Denner.

Dodává, že podle něj je přístroj plně certifikován k okamžitému použití v urgentních případech a celá řada zemí už tuto záruku považuje za důkaz spolehlivosti a bezpečnosti.

„V uplynulých týdnech jsme americké straně dodali takové množství podkladů, že více už ani nebylo možné. První a řekl bych nejdůležitější potvrzení v podobě mezinárodně uznatelného certifikátu jsme získali. Teď před námi stojí další výzvy, jako je například certifikát CE zdravotnického zařízení. S MICo Medical na tom již usilovně pracujeme,“ dodává vynálezce CoroVentu, profesor Karel Roubík z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT.

Prvních 400 kusů CoroVentu bylo vyrobeno ještě před certifikací. Přestože reakce na vyzkoušený CoroVent byly pozitivní, bez platné certifikace byl nákup většího množství ventilátorů problematický a v řadě případů i nemožný.

Ve světě sklízí CoroVent první úspěchy. V Evropě doposud nevznikl žádný podobný projekt, který by dosáhl až na certifikaci. Zájem o CoroVent projevila například i OSN.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner