Českým nemocnicím do týdne dojde lék remdesivir. Je to nečinností ministerstva, tvrdí lékař

Pixabay/Tumisu

Ilustrační koláž | FOTO: Pixabay/Tumisu

V Česku dochází lék remdesivir používaný u těžkých případů nákazy koronavirem, informoval dnes Český rozhlas. Bez další dodávky lék nemocnicím do týdne dojde. Podle českého dodavatele je nedostatek způsoben rostoucí poptávkou.

Na nedostatek jako první upozornila Sekce nemocničních lékárníků a Radiožurnálu to potom potvrdil i lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík. „Jde o značný problém, protože lék je ověřen pro rychle se rozvíjející formy koronavirové infekce a pro pacienty, kteří potřebují být napojeni na kyslík,” řekl rozhlasu lékař. Jde zároveň o jedno z mála antivirotik, které lékaři proti koronviru mohou nasadit.

Pavel Hofman

Sekce nemocničních lékárníků kvůli nedostatku zveřejnila podmínky pro využívání remdesiviru v léčbě. Podáván by měl být pacientům, kteří nejsou na plicní ventilaci, kteří příznaky pociťují pět a méně dní a kteří mají příznivou střední délku života. Lékař Balík se přimlouvá za prodloužení doby příznaků na 7 dnů. Stávajících 5 je podle něho příliš restriktivních s nedostatečnou oporou v literatuře.

„Zpřísnila se indikace (důvody pro použití léku, pozn red.) a jednáme s firmou Gilead o dodávce léku, která by měla dorazit v průběhu tohoto týdne,“ oznámil ČTK Prymula. Také ředitel české pobočky Gilead Sciences Pavel Březina řekl rozhlasu, že se snaží remdesivir dostat do Česka ještě do konce září.

Dodávky remdesiviru do jednotlivých unijních zemí má na starosti Evropská komise. Podle Balíka za současný nedostatek může především nečinnost ministerstva zdravotnictví, které by vzhledem ke zvýšené poptávce mělo jednat.

„Evropská komise nám trvale dodává remdesivir a investovala do nás. Myslím si, že je na tahu ministerstvo zdravotnictví, které by o lék mělo požádat a v součinnosti s Evropskou komisí zohlednit, kolik nabraných vzorků z populace máme,“ řekl Radiožurnálu lékař Balík.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner