Soud v Moskvě odsoudil opozičního předáka Alexeje Navalného. S tím, co už ve vězení strávil, to má být celkem na 3,5 roku. Na pokus o zamlčování velkého kritika Kremlu již reagovaly významné země Evropské unie a pokus Vladimira Putina jednohlasně odsoudily. Trest vyvolal reakce i v Česku. Část tuzemských politiků se semkla, aby vyslovila podporu opozičnímu předákovi.
Jasné vymezení se vůči soudnímu verdiktu zaznělo od ministra zahraničí Tomáše Petříčka. „Málo překvapivý rozsudek s jasnou motivací umlčet opozici. Česko požaduje okamžité propuštění Alexeje Navalného, jde o vykonstruovaný proces. Takových bohužel známe z vlastní historie celou řadu. EU by se měla opět vrátit k tématu sankcí,“ uvedl Petříček.
„Alexej Navalnyj odsouzen. Totalitní klasika. Máš jiné názory? Pronásledování, nepřítel státu, vražda/vězení. Takový stát pustí do své kritické infrastruktury jen blázen. Budu nadále s vervou bojovat, aby bylo Rusko z tendru vyloučeno. Sami k tomu dávají víc a víc argumentů,“ myslí si předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Přidali se k ní spolustraníci – senátor Tomáš Czernin se zamýšlel nad důsledkem soudu: „Provinil se tím, že nezemřel? Je to snaha zastrašit miliony Rusû. Ti svou vůli po Navalného svobodě vyjadřují v posledních dnech velkými demonstracemi po celém Rusku. A to navzdory policejnímu násilí.“
„Režim, který zavírá do vězení za to, že vás nezavraždil, je naprosto zvrácený. A podle toho je nutné se k němu chovat,“ doplnil místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.
Názor projevil také poslanec Martin Baxa (ODS): „Otrávit někoho, a pak ho zavřít za to, že se kvůli léčení nemůže chodit hlásit k soudu. To je ‚stabilizace společnosti‘ na ruský způsob,“ poznamenal.
Podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského se Navalného režim prostě bojí. „Pokusili se ho otrávit, nevyšlo to. Vrátil se domů i za cenu možného vězení. Tolik se ho režim prezidenta Putina bojí, že se ho pokusí umlčet žalářem. Já však doufám, že se co nejdříve dostane na svobodu,“ myslí si.
Bývalý europoslanec Petr Ježek ocenil Navalného skoro až hrdinské ambice. „Navalnyj – režimem téměř zavražděn a teď zavřen – je statečný muž. Ostře kontrastuje s těmi, kteří chtějí pustit Rusko světem odsuzovaného Putinova režimu ke strategické zakázce v naší zemi s nejvyššími nároky na bezpečnost. Měli by se stydět vyjít mezi lidi.“
„Někteří diktátoři musí falšovat volební výsledky, aby se udrželi u moci. Jiní své politické konkurenty nechají uvěznit, aby nemohli ani kandidovat. A to je styl současného vládce Kremlu. Věřím, že se A. Navalnyj nenechá zlomit,“ píše lidovecký poslanec Ondřej Benešík.
S několikaletým trestem nesouhlasí ani Petr Kutílek (Zelení). „Alexej Navalnyj odsouzen Putinovým soudem ke 3,5 letům nepodmíněně. Ruské státofirmy samozřejmě nesmí dostat ani část zakázky na Dukovany, ani se nijak jinak podílet na našich strategických odvětvích. A obyčejným Rusům samozřejmě přejme co nejdříve právní stát,“ doufá v lepší zítřky.
Už na konci ledna prohlásil předseda občanský demokratů Petr Fiala, že se jeho strana bude ve věci Navalného aktivně angažovat. „Vláda by měla diplomatickou cestou zajistit, aby byl Alexej Navalnyj propuštěn z vazby co nejdříve, a měla by se zasadit o férové vyřešení jeho případu, chceme o tom jednat na plénu. Poslanecká sněmovna by měla odmítnout násilné jednání bezpečnostních orgánů Ruska proti demonstrujícím občanům a vláda by měla přijmout obdobnou pozici,“ říkal minulý týden na tiskové konferenci.
Soudní verdikt vyvolal v městech Ruska silnou reakci. Do ulic vyšly tisícovky lidí, kteří požadují nezávislé prošetření celé kauzy a hlavně tedy Navalného propuštění. Přímo v ulicích proti nim násilně zasahovala přítomná policie. Zásahové jednotky v centru Moskvy mlátily mladé lidi obušky, když obklíčeni stáli se zdviženýma holýma rukama. Masivně také zatýkali přítomné nezávislé novináře.
Skupiny demonstrantů skandovaly hesla jako „Pusťte ho!“, „Svobodu“ nebo „Jeden za všechny, všichni za jednoho“, což Navalnyj razil během velkých protestů, kterých se zúčastnil.