Čeští politici reagují na úmrtí Alžběty II. Srdečnou a upřímnou soustrast královské rodině a britskému lidu, vzkázal Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) (ČTK / Krumphanzl Michal)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: ČTK / Krumphanzl Michal

Dojemné reakce ve čtvrtek večer zahltily sociální sítě po oznámení úmrtí britské královny Alžběty II. Premiér Petr Fiala (ODS) vyjádřil ve svém večerním proslovu soustrast královské rodině i britskému lidu. Zpráva českého předsedu vlády podle jeho slov hluboce zarmoutila. Kondolence přicházejí také od dalších českých politiků.

„Jsem hluboce zarmoucen smrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Srdečnou a upřímnou soustrast královské rodině a britskému lidu a lidu Společenství národů,“ prohlásil ministerský předseda. Před návratem z Nizozemska pak novinářům řekl, že Alžběta II. byla pro většinu lidí na světě symbolem britské monarchie. 

„Když si jenom uvědomíme tu dobu, víc než 70 let, kterou byla na trůnu, jakými obdobími Británie procházela, s čím vším se Alžběta II. musela vyrovnávat. Vyrovnávala se s tím s velkou vznešeností, s mimořádnou oddaností své službě, britskému lidu, britské monarchii a myslím, že pro mnoho lidí se stala právě symbolem oddanosti, plnění povinnosti, vznešenosti a toho, s jakou grácií se dá zvládat takto vysoká funkce,“ dodal Fiala.

„S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o skonu Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Její oddaná služba monarchii, nesmírná pokora a vznešenost zůstane navždy v našich srdcích,“ vzkázal prezident Miloš Zeman prostřednictvím sociálních sítí Kanceláře prezidenta republiky.

Podobně se nechal slyšet i vicepremiér Vít Rakušan (STAN). „Dnes bude jeden z těch dnů, kdy si budeme pamatovat, kde jsme byli, co jsme dělali, když jsme se tu zprávu dozvěděli. Královna Alžběta II. byla nositelkou noblesy, elegance, symbolem poválečné Británie a jejich nejlepších tradic. My deepest condolences to the Royal family,“ zveřejnil.

Miloš Vystrčil ve svém vyjádření zmínil nastupujícího krále Karla III. a nelehkou práci, která ho v budoucnu čeká. „Upřímnou soustrast britské královské rodině a celému Spojenému království. Královna Alžběta II. byla symbolem kontinuity a stability. Čest její památce. Král Charles má před sebou nyní náročný úkol,“ napsal předseda senátu. 

Svůj zármutek projevil i ministr zahraničních věci Jan Lipavský. „Jsem hluboce zarmoucen z dnešní smutné zprávy, že nás opustila Její Veličenstvo královna Alžběta II. Odešel symbol statečnosti, pracovitosti, oddanosti i lidství. Moje myšlenky jsou s královskou rodinou i občany Spojeného království a Commonwealthu. Čest její památce,“ oznámil. 

Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vyslovila královně Alžbětě II. svůj obdiv. „Její královská výsost Alžběta II. zůstane v paměti všech jako vzor oddanosti panovníka své zemi a podřízení blahu a potřebám své země. Obdivovala jsem ji. Moje myšlenky a účast patří všem členům rodiny i občanům Velké Británie a Commonwealthu,“ prohlásila.

Král Karel III. (profimedia.cz)

Královna Alžběta byla neodmyslitelnou součástí obrazu Spojeného království jako důstojné, přátelské země. Byla pojítkem mezi minulostí a současností, byla symbolem i idolem. Upřímná láska Britů k jejich královně byla srozumitelná i nám,“ rozepsal se ve svém kondolenčním příspěvku Ivan Bartoš (Piráti).

Prezidentský kandidát Petr Pavel na svém twitterovém účtu připomněl své nečekané setkání s královnou. Vždy se mi s královnou Alžbětou II. bude spojovat historka, kdy jsem ji celkem nečekaně viděl osobně. Asi to bylo na útěku před protokolem, když sama jen s řidičem a asistentkou přišla mezi lidi užít si její oblíbené dostihy. Jako lidskou královnu si ji bude pamatovat celý svět,“ vzpomíná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články