Čeští politici reagují na zvolení Joea Bidena prezidentem USA. Zeman ho pozval do Prahy

Joe Biden. (youtube/MSNBC)

Joe Biden. | FOTO: youtube/MSNBC

Demokratický kandidát Joe Biden se stane 46. prezidentem Spojených států amerických. Na vítězství v napínavém volebním duelu reaguje i řada českých politiků. Svou gratulaci uveřejnili kromě poslanců, senátorů i europoslanců také český prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš.

Budoucímu americkému prezidentovi Joe Bidenovi pogratulovala předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová: „Gratuluji k vítězství. Vyhrál ten, který vedl kampaň slušně, držel se zásad a myslel ve svých projevech i na ty, kteří mu nedali svůj hlas. To je naprosto zásadní, protože zakopání příkopů po Donaldu Trumpovi bude nejlepší zprávou pro USA i pro nás,“ napsala.

Chování poraženého Donalda Trumpa okomentoval šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nepřiznat porážku a nevyzvat své voliče k respektu ke zvolenému prezidentovi může jen člověk, kterému vůbec nezáleží na vlastní zemi a myslí jenom na sebe. Bohužel na tom nejsme na pozicích prezidenta a premiéra lépe.”

FORUM 24 (archiv)

Senátor Pavel Fischer se těší na nadcházející spolupráci USA a České republiky. „Donalda Trumpa historie odsoudí za to, že zpochybňoval pokojné předání moci mezi prezidenty. To je totiž starobylý zvyk, jímž se nejvyšší volení zástupci USA vždy odlišovali od zbytku světa. Předchozí kandidáti často ještě před koncem sčítání hlasů, když už však byly výsledky jasné, vyzývali své příznivce k uznání porážky a vyjadřovali respekt k vítězi. To je symbolicky nesmírně důležité. Upevňuje to důvěru občanů k demokratickému systému a institucím.

Na příkladu Donalda Trumpa vidíme také, že ani americký prezident si nemůže dovolit beztrestně lhát a osočovat. Americké zpravodajské kanály v takovém případě jeho projev prostě vypnou. Je to důkaz ohromné svobody a nezávislosti médií, která vystupují sebevědomě a v souladu s pravidly zpravodajství. A to je fenomén, kterým bychom se měli inspirovat i u nás.“

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan poukázal na složitost amerického volebního systému, ale popřál Bidenovi hodně štěstí. „Americký volební systém je mírně řečeno zvláštní. Nicméně je třeba jej respektovat – do klání přece vstoupíte s respektem vůči pravidlům. Já mám radost, že letos vyhrál kandidát s největším počtem hlasů. Joe Biden, ať si o něm, jeho kampani či politice myslíme cokoliv, tak bude prezidentem amerického lidu. Hodně štěstí při výkonu mandátu,“ napsal Rakušan.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) očekává spory a přepočítávání hlasů, uznává však Bidena praktickým vítězem amerických prezidentských voleb. „Pro Českou republiku se nezmění mnoho, nicméně to může vést ke zlepšení stavu mezi Evropskou unií a USA. Joe Biden a jeho poradci jsou euroatlantisti,“ řekl. „Věřím, že se nám bude dařit nadále prohlubovat vzájemné vztahy a pevné spojenectví mezi Evropou a USA.“

Podle bývalého šéfa diplomacie Cyrila Svobody skončí zvolením Bidena  „trumpismus“, byť o jeho prosazení pokusy budou.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) připustil, že se v prvotním odhadu výsledku voleb mýlil. „Musím přiznat, že jsem se 5. 2. 2020 se svým tweetem unáhlil. A chtěl bych poblahopřát Joe Bidenovi k vítězství,“ napsal a dodal příspěvek, ve kterém odhadoval, že jediným kandidátem, který je schopen porazit Trumpa, je Mike Bloomberg. Ten však následně z kandidatury na prezidenta odstoupil.

„Vítězství Joea Bidena znamená pro Evropu novou éru spolupráce na řešení největších výzev: změně klimatu, rostoucího vlivu autoritářských států či obnově ekonomik po koronaviru. Podle předběžné zprávy OBSE nedošlo k nesrovnalostem během voleb, výsledek považuji za zcela legitimní,“ domnívá se Ivan Bartoš (Piráti).

Jeho stranický kolega, poslanec Jan Lipavský podotkl, že je vítězství Joea Bidena dobrou zprávou pro Evropu i Česko. „Amerika bude v dobrých rukou. Demokratický prezident znamená novou šanci pro prohlubování vztahů se Spojenými státy a konsenzuálnější řešení případných sporů. Na druhou stranu nemůžeme čekat, že administrativa Joe Bidena zásadně změní priority americké zahraniční politiky. Proto budeme muset v rámci Evropské unie nadále přemýšlet o tom, jak být silným, sebevědomým a především samostatným hráčem,“ uvedl ve svém komentáři.

„Sněmovna reprezentantů zůstává v rukou Demokratické strany, republikáni si pravděpodobně ponechají Senát. To povede k tomu, že Joe Biden bude muset s Republikánskou stranou spolupracovat. Doufejme, že aktuální polarizace americké společnosti nebude eskalovat. Oceňuji, že do Kongresu byly zvoleny osobnosti ze širokého spektra společnosti. (…) O podvodném jednání ale zatím nemáme žádné důkazy a není jasné, zda by se Nejvyšší soud případem zabýval. Jasné je ale to, že se Donald Trump nevzdá bez boje,“ doplnil.

K vítězství pogratuloval i kandidát na českého prezidenta Jiří Drahoš. Popřál Bidenovi v prezidentské funkci hodně úspěchů.

K výsledku se vyjádřila také europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). „Mým favoritem Biden nebyl, ale je vítězem, kterému je potřeba pogratulovat. Do vnitřní politiky mu mluvit nehodlám, ale doufám, že v té zahraniční (zejména Blízkého východu) na Trumpa naváže. Tvrdý postup vůči Íránu a podpora Izraele a mírových dohod pomáhá i naší bezpečnosti,“ uvádí.

Vyjádřil se také premiér Andrej Babiš. „Srdečně blahopřeji Joe Bidenovi ke zvolení příštím prezidentem Spojených států amerických. Těším se na všestrannou a přátelskou spolupráci. Pro ČR je důležité, aby se nový prezident aktivně přihlásil ke spojeneckým závazkům vůči NATO a usiloval o uzavření obchodní dohody s EU,“ napsal.

Prezident Miloš Zeman taktéž zanechal gratulaci: „Dovolte mi, abych Vám srdečně poblahopřál k Vašemu zvolení prezidentem Spojených států amerických. Voličská podpora, které se Vám dostalo, je odrazem důvěry Američanů ve Vaše vůdčí schopnosti prokázané tolikrát v minulosti při službě občanům USA, ale také vyjádřením jejich vůle ke změně. Vzhledem k zásadní roli, kterou sehrává americká demokracie v globální politice, je Vaše zvolení událostí celosvětového významu. Samotná síla demokratických hodnot, z nichž historická velikost a úspěch Spojených států vyrůstaly, je inspirací pro mnoho částí světa. Také proto jsem velmi pozorně sledoval Vaše vystoupení a s potěšením zaznamenával Vaše pevné odhodlání posilovat transatlantické pouto s nejbližšími partnery USA, mezi něž se Česká republika rozhodně hlásí. Věřím, že tak jako mnohokrát předtím, i během Vašeho prezidentství společně dokážeme, že Česká republika a USA jsou silní spojenci i dobří přátelé. (…) Přestože jsou naše bilaterální vztahy vynikající, i jim by prospěl svěží impuls, na který jsme připraveni a jenž může s Vaší administrativou přijít. Mohu Vás ujistit, že pro Českou republiku i pro mne osobně je přátelství se Spojenými státy americkými velmi důležité. Pouto mezi Českou republikou, Evropou a Spojenými státy je a zůstane silné. Pevně přitom věřím, že k dalšímu prohloubení našich vynikajících vztahů společně osobně přispějeme, a za tímto účelem Vás zvu k návštěvě Prahy,“ napsal v oficiálním dopisu, jehož plné znění si můžete přečíst zde.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]