Čeští politici vítají vítězství Macrona. Zeman ho pozval do Prahy a poděkoval mu za jednání s Putinem

Francouzský prezident Emmanuel Macron (Evropská unie)

Francouzský prezident Emmanuel Macron | FOTO: Evropská unie

Čeští politici přivítali znovuzvolení Emmanuela Macrona do funkce prezidenta Francie. V neděli večer mu gratulovali nejvýznamnější politici země, v pondělí se přidal také Miloš Zeman, který Macrona pozval do Prahy a poděkoval mu za jednání s Putinem. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) Macronovi popřál hodně odvahy a upozornil, že je mnoho témat k řešení. Od války po klima. Premiér Petr Fiala (ODS) konstatoval, že Česká republika má zájem rozvíjet naše vztahy. 

„Francie je náš důležitý partner, máme zájem rozvíjet intenzivně naše vztahy a naše předsednictví EU přímo navazuje na to francouzské. Přeji Emmanueli Macronovi, ať se mu ve funkci i nadále daří,“ napsal Fiala na twitteru.

Gratuloval také šéf senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten připomněl, že Macronovo vítězství je současně výzvou. „Je třeba zároveň říci, že jeho nakonec relativně bezpečné vítězství však nesmí být uklidněním, nýbrž mnohem spíše výzvou pro demokratické politiky k těsnější spolupráci,“ myslí si předseda horní komory parlamentu.

()

Jeho kolegyně, předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) přivítala prohru proruské Le Penové a ujištění, že Francie zůstane v EU a NATO. „Vítězství Emmanuela Macrona vítám a chápu jako dobrou zprávu pro Evropu. Jsem ráda, že prohrál populismus a nacionalismus a Francie bude nadále partnerem v EU i NATO,“ napsala Pekarová Adamová.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve své gratulaci Macronovi také zmínil Rusko a potřebu silné a jednotné EU. „Gratuluji Emmanuelu Macronovi k vítězství ve volbách. Proti agresi a rozpínavosti Kremlu musí stát silná jednotná EU, k čemuž může Francie velkým dílem přispět. ČR zároveň přebírá po Francii předsednictví v Radě EU. Jsem rád, že můžeme pokračovat v prohlubování spolupráce,“ připomněl Bartoš.

Předseda STAN ve své gratulaci vyzdvihl porážku Le Penové a jejího stylu politiky a úspěch vztáhl na Česko. „Porážka Marine Le Penové je důkazem, že populismus lze porazit, přestože bojuje bez rukavic a bez pravidel. To by mělo být velkým poučením – a zdrojem naděje – i pro nás,“ napsal na twitteru Vít Rakušan.

V pondělí Macronovi gratuloval také prezident Miloš Zeman. Francouzského prezidenta pozval na návštěvu České republiky a poděkoval mu za telefonáty s ruským aGresorem na Ukrajině Vladimirem Putinem. „Váš druhý mandát v čele státu přichází ve velmi neklidné době ovlivněné ruskou agresí na Ukrajině. Je zřejmé, že na Ukrajině se bojuje i o naši svobodu a budoucnost. Naše pomoc Ukrajině však musí jít ruku v ruce s diplomatickým úsilím o ukončení bojů a nalezení míru. V této souvislosti tak podporuji i Vaše aktivity směrem k Ruské federaci a jejímu prezidentovi,“ vzkázal Zeman.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]