Kde se u nás, v tradičně katolické a také evangelické zemi, vzali pravoslavní? Správně bychom se měli zeptat jací – zda ti „čeští“, formálně samostatní, nebo „ruští“ spadající pod pravomoc moskevského patriarchy. Otázkou také je, nakolik se u nás prosazuje vliv Moskvy, církevní i politický.
V červenci vzbudilo pozornost, že se pravoslavný pražský arcibiskup Michal Dandár na akci v západních Čechách fotografoval s členy ruského proputinovského motorkářského klubu Noční vlci. Na společné fotografii je vidět také představená největšího českého pravoslavného kláštera v Loděnici, Nektarie, která má údajně vazby na kontroverzní ruské podnikatele. Předtím Dandár odvolal z funkce představené Ukrajinku Valentinu. V době ruské invaze na Ukrajinu a bezmezné kolaborace moskevského patriarchy Kirilla s putinovským režimem se celkem pochopitelně můžeme ptát, co je tohle za útvar.
Více církví, více úřadů
Kam se podíváme, najdeme něco pozoruhodného. Michal Dandár vystudoval Leningradskou teologickou akademii a je vedený jako spolupracovník StB s krycím jménem Míša. Jeho tajemník Igor Střelec byl pracovníkem StB na oddělení kontrašpionáže a pět let studoval v SSSR.
Co je tedy vlastně české pravoslaví zač?
V České republice dnes máme Ruskou pravoslavnou církev, ke které se podle sčítání lidu v roce 2021 přihlásilo pouhých 497 osob, a pak Pravoslavnou církev v českých zemích a na Slovensku (v Česku v roce 2021 40 681 věřících). Pravoslavné kostely ovšem při bohoslužbách navštěvuje mnohem více lidí, především u nás žijící cizinci (Rusové a Ukrajinci) a turisté, což představuje podle odhadu asi sto tisíc lidí.
Velké pravoslavné církve, především ta ruská, v zahraničí organizují svá zastupitelství nazývaná podvorje. Ruskou pravoslavnou církev zastupuje v České republice podvorje patriarchy moskevského a celé Rusi, církevní registraci získalo v roce 2007. To je trochu zvláštní, protože „podvorje“ není církev, ale spíše jakýsi „servisní úřad“. Druhé české podvorje Ruské pravoslavné církve bylo v devadesátých letech 20. století zřízeno při ruském velvyslanectví v Praze. „Moskevští“ pravoslavní mají tři veřejné chrámy a čtvrtý je právě na ruském…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.