Čeští promořovači se činili na Letné. Ti švýcarští prohráli referendum

Promořovači mají jasno. (Аlеոа Spálеոská, se svolením autora.)

Promořovači mají jasno. | FOTO: Аlеոа Spálеոská, se svolením autora.

Zatímco osoby a spolky vydávající se za vlastence a obránce svobody na Letné v neděli hlásaly promořovací ideologii, švýcarští voliči podle předběžných výsledků podpořili vládní opatření proti covidu.

Často se u nás někdo podle potřeby odvolává na to, že bychom to měli dělat jako někde. Třeba jako ve Švýcarsku. Příště zase ve Švédsku nebo v Izraeli. Většinou zcela mimo kontext. Teď je zrovna dost legrační, že autorka řady nesmyslů o covidu-19 doktorka Soňa Peková kandidovala ve volbách za hnutí Švýcarská demokracie. Tento podivný spolek je také uveden mezi organizátory akce na Letné. Švýcaři se teď v referendu ze 60 procent vyslovili proti krokům směřujícím ke zrušení některých omezení. Včetně zrušení průkazu pro očkování proti covidu.

()

BBC.com píše, jak na tom Švýcarsko dnes je: „S necelými dvěma třetinami plně proočkovaných obyvatel mají Švýcaři jednu z nejnižších proočkovaností v západní Evropě. Nyní počet nakažených virem covid-19 exponenciálně roste, přičemž počet případů se každý týden zvyšuje o 40 až 50 procent. Švýcarská vláda od počátku pandemie předváděla složité balancování, když se snažila zavést opatření ke kontrole šíření covidu a zároveň zůstat věrná švýcarskému systému přímé demokracie, v němž má vláda jen malou formální moc a rozhodující slovo má lid. Švýcarské lockdowny nebyly nikdy tak přísné jako u sousedů. Lidé mohli chodit ven na cvičení, kdykoli se jim zachtělo, a školy se zavíraly jen na několik týdnů.“

Byl ovšem zaveden covid certifikát s dokladem o očkování, negativním testu nebo imunitě díky prodělání viru. V září se stal povinným pro vstup do barů, kaváren, restaurací, kin, muzeí, na sportovní akce a do přímé výuky na univerzitách. Ne všichni s tím však souhlasí.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

„Očkování je zde již dlouho citlivým tématem, zejména v německy mluvícím Švýcarsku. Víra, že přirozená imunita je nejlepší, vedla k poklesu očkování dětí proti spalničkám, což vyvolalo prudký nárůst případů spalniček v celé Evropě.

V alpských komunitách panuje historická hrdost na vlastní nezávislost, která má podle některých zřejmě kořeny v době, kdy byly horské vesnice každou zimu odříznuty od světa, a proto se vláda brání vydávání příkazů. A tak když byl zaveden certifikát a testy na covid přestaly být zdarma, život neočkovaných se stal obtížným a i zajít na pivo bylo najednou drahé,“ komentuje to BBC.

Vláda doufala, že opatření povzbudí lidi, aby se nechali očkovat, ale místo toho přišly protesty a sehnaly se podpisy pro konání referenda. Po celé týdny probíhaly demonstrace a některé se změnily v násilné. Policie použila proti demonstrantům, kteří se snažili vtrhnout do parlamentu, vodní děla a gumové projektily. Na shromáždění v Bernu tento měsíc přišly tisíce lidí, aby si vyslechly řečníky, včetně známého bojovníka proti vakcinaci Roberta Kennedyho mladšího, který Švýcarsko označil za poslední velkou naději Evropy proti údajně zlovolné moci nutící lidi nechat se očkovat a hromadně občany sledující prostřednictvím covid certifikátu. Shromážděný dav, všichni bez roušek, hlučně souhlasil. Přišli účastníci z řad krajní pravice i levice.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Ministr zdravotnictví Alain Berset byl vyobrazen s červenými rohy jako ďábel. Zřejmě proto, že on a jeho vědecká pracovní skupina jsou přesvědčeni, že Švýcarsko potřebuje v této stále bezútěšnější zimě opatření pro kontrolu infekce. Zrušení certifikátu považují za velké riziko. Namísto toho vláda kvůli rostoucímu počtu případů doporučila nemocnicím, aby zvýšily kapacitu intenzivní péče. To znechutilo švýcarské zdravotní sestry, které poukazují na to, že další lůžka nepomohou, když není dostatek personálu, který by se o pacienty na nich staral. Odhaduje se, že od začátku pandemie opustilo profesi 10 procent švýcarských zdravotních sester a pečovatelů.

Bohužel referendum neznamená, že poražení změní svůj názor, takže napětí ve společnosti zůstane.

Vzhledem k tomu, že většina občanů u nás se už očkovat nechala, nepřesvědčili zřejmě dezinformátoři a obskurantisté většinu společnosti. Ve Švýcarsku taky ne. Mohou však i nadále páchat ohromnou škodu, protože i málo nenaočkovaných může způsobit, že se paralyzuje běžný provoz nemocnic. Kromě obětí covidu pak budeme mít ještě další.

Na nedělní akci na Letné vykládali rozumy předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková, předsedkyně Volného bloku Jana Volfová, zpěvák Daniel Landa, exposlanec Lubomír Volný, Libor Vondráček ze Svobodných, předseda DSSS Tomáš Vandas, odsouzený antisemita Adam B. Bartoš, místopředseda Akce D.O.S.T. Michal Semín. Jeden odborník vedle druhého. Na hygienická opatření se kašlalo.

Jak jinak. Selský rozum sedláků od Chlumce nažhavil mozkové závitky a v hlavách bylo tak horko, že příště už bude na řadě popírání gravitačního zákona a boj za to, aby si lidé po použití záchodu nemyli ruce. Mají přece přirozenou imunitu a nesmějí ji mýdlem narušit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]